Satelitné galaxie na okraji Mliečnej dráhy koexistujú s tmavou hmotou

Malé satelitné galaxie blízko pólov MIliečnej  dráhy sú v centre boja o existenciu tmavej hmoty. Výskumný tím na Rochester Institute of Technology po ich skúmaní jej existenciu odmieta. 

Malé galaxie na póloch Mliečnej dráhy tvoria rozsiahlu rovinnú štruktúru, ktorá sa nachádza v centre roztržiek medzi vedcami skúmajúcimi tmavú hmotu. Pripomeňme si, že ide o neviditeľnú hmotu, ktorá údajne tvorí 85% vesmíru.

Štúdia publikovaná v magazíne Monthly Notices for the Royal Astronomical Society podporuje štandardný kozmologický model, alebo paradigmu chladnej tmavej hmoty poukázaním na to, že rozsiahla štruktúra v oblasti pólov galaxie má nestabilnú štruktúru. Autori štúdie, Lipnicky a Chakrabarti analyzovali rozloženie trpasličích galaxií v okolí Mliečnej dráhy, ktoré tvoria rozsiahlu štruktúru v oblasti pólov galaxie a porovnali ho so simuláciou „chýbajúcich“  trpasličích galaxií zahalených do tmavej hmoty v galaktickom hale.

Pomocou merania pohybu satelitných galaxií vedci vysledovali obežné dráhy satelitov Mliečnej cesty. Následne ich trajektórie odhadnuté z meraných pohybov sledovali naspäť v čase. Tieto simulácie odhalili rozsiahlu štruktúru v galaktických póloch, ktorá sa rozpadá a rozptyľuje. To naznačuje, že nie je taká stará, ako sa pôvodne myslelo a pravdepodobne sa sformovala relatívne neskoro. To znamená, že táto štruktúra môže byť len prechodnou štruktúrou, nie je tu dlho. Autori zo štúdie odstránili satelity Leo I a Leo II, keď na základe analýzy ich orbít zistili, že tieto satelity neboli súčasťou pôvodnej štruktúry v oblasti galaktických pólov, ale pravdepodobne boli dodatočne vytrhnuté z Mliečnej dráhy.

Oponujúc súčasnému prevládajúcemu vedeckému názoru odmietli existenciu tmavej hmoty. Táto skupina vedcov spochybňuje štandarný kozmologický model, ktorý prijíma ako rozsiahlu štruktúru na póloch Galaxie, tak aj skrytú tmavú hmotu. 

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist