Rok 2050: Energetický systém založený len na obnoviteľných zdrojoch by bol nefunkčný

Rôzne modely predpovedajú úlohu, ktorú budú zohrávať obnoviteľné zdroje energie v roku 2050, ale niektoré môžu byť príliš optimistické a mali by sa používať opatrne, hovoria výskumníci. Podiel energie Spojeného kráľovstva dodávanej z obnoviteľných zdrojov energie každoročne rastie; v roku 2017 vietor, slnečná energia, biomasa a vodná energia produkovali toľko energie, koľko bolo potrebné na napájanie celej Británie v roku 1958.

Avšak, na akú hodnotu sa tento podiel zvýši do roku 2050, je predmetom intenzívnej diskusie. Teraz výskumníci na Imperial College v Londýne zdôrazňujú potrebu opatrného prístupu pri budúcich rozhodnutiach v oblasti energetiky založených na príliš optimistických modeloch, ktoré predpovedajú, že celý energetický systém by mohol bežať z obnoviteľných zdrojov do polovice tohto storočia.

Matematické modely sa používajú na poskytnutie odhadov zohľadnením faktorov, ako je vývoj a prijímanie nových technológií na predpovedanie toho, akú časť dopytu po energii môžu splniť niektoré energetické zdroje v roku 2050.

Tieto modely sa potom môžu použiť na vytvorenie "ciest", ktoré by mali zabezpečiť splnenie týchto cieľov - napríklad identifikovaním politík, ktoré podporujú určité typy technológií.

Avšak modely sú len také dobré ako údaje a základná fyzika, na ktorých sú založené, a niektoré nie vždy odzrkadľujú výzvy reálneho sveta. Niektoré modely napríklad nezohľadňujú požiadavky na prenos energie, skladovanie energie alebo prevádzkyschopnosť systému.

Otázka spoľahlivosti dodávok

V článku aktuálne publikovanom v časopise Joule výskumní pracovníci Imperial College ukázali, že štúdie, ktoré predpovedajú, že celý systém sa môže do roku 2050 dostať na takmer 100% podiel obnoviteľných energií, môžu byť chybné pretože nedostatočne zohľadňujú spoľahlivosť dodávok.

S využitím údajov pre UK tím testoval pre rok 2050 model so 100% výrobou elektrickej energie s využitím iba veternej, vodnej a solárnej energie (WWS). Zistili, že nedostatok spoľahlivých a dispečerských "záložných" energetických systémov -ako sú nukleárne zariadenia vybavené systémami zachytávania uhlíka - znamená, že dodávky energie by zlyhávali dostatočne často na to, aby sa systém považoval za nefunkčný.

Tím zistil, že aj keby pridali malé množstvo zálohovej jadrovej energie a energie z biomasy a vytvorili 77% systém WWS, približne 9% ročného dopytu v Spojenom kráľovstve by mohlo zostať nenaplneného, čo by viedlo k značným výpadkom elektrickej energie a hospodárskym škodám.

Skutočne informované rozhodnutia

Hlavná autorka článku Clara Heubergerová z Centra pre politiku životného prostredia na Imperial College povedala: "Matematické modely, ktoré zanedbávajú otázky prevádzkyschopnosti, môžu zavádzať rozhodujúcich činiteľov a verejnosť a potenciálne oddialiť skutočný prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo."

"Ak majú politickí činitelia prijímať skutočne informované rozhodnutia, tak výskum, ktorý navrhuje "optimálne" cesty pre obnoviteľné zdroje energie, musí byť aj o ich obmedzeniach a limitoch."

Spoluautor článku Dr. Niall Mac Dowell z Centra pre politiku životného prostredia na Imperial College povedal: "Rýchly prechod na dekarbonizovaný energetický systém je nevyhnutný, ak sa majú realizovať ambície parížskej dohody z roku 2015."

"Treba však zamerať sa na maximalizáciu miery dekarbonizácie, a nie na rozmiestnenie konkrétnej technológie, či sa zameriavať výhradne na obnoviteľnú energiu. Jadrová energia, udržateľná bioenergia, vodíkové zdroje s nízkym obsahom uhlíka a zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého sú dôležitými prvkami portfólia technológií, ktoré môžu priniesť túto nízkouhlíkovú budúcnosť ekonomicky životaschopným a spoľahlivým spôsobom."

"Napokon, tento prechod systému musí byť spoločensky prijateľný. Ak sa konkrétny scenár spolieha na kombináciu hypotetických a potenciálne spoločensky náročných adaptačných opatrení, a potrebuje na svoju realizáciu aj technologicky prelomové veci tak to začína vyzerať len ako túžobné prianie."

Autorka tlačovej správy: Hayley Dunning

Zdroj: www.imperial.ac.uk

 

Komentáre (4)
Sep5
Darmo, treba viac jadrových elektrární, žíaľ nič lepšie zatiaľ nemáme.
elementar
clovek by si myslel ze trend zvysovania dopytu po elektrine sa zastavi po vsetkych tych novych technologiach ledkach uspornejsich televizoroch atd
Hrochy
LED svietidla sa nasadili ako v domacnostiach, tak aj v priemysle, ale priemysel stale spotrebujuce cca 1/3 vyrobenej elektriny. Oblukove pece nebudu uspornejsie, taktiez akekolvek motory potrebne na pohon pasov a strojov. Za predpokladu dobreho hospodarskeho rastu stupne spotreba este viac a obnovitelne zdroje na SVK nemaju velku buducnost, teda okrem vody, ktorej tiez nejako ubuda.
PCfans
Vypnime vsetky jadrove a uholne elektrarne,zvysme cenu za kilowat.Ten pocit bezpecia,cistoty by za to stal.Niektory z nas by trosku stradali ale urcite by si privykli.Cernobil a Fukusima este tisice rokov budu strasit.
Pridať nový komentár
TOPlist