Ročné obdobia na exoplanéte Kepler-186f

Nová štúdia od Georgia Institute of Technology prináša nové stopy, ktoré naznačujú, že 500 svetelných rokov vzdialená exoplanéta je veľmi podobná Zemi.

Kepler-186f je prvou identifikovanou planétou veľkosti Zeme mimo slnečnej sústavy obiehajúcou svoju hviezdu v obývateľnej zóne. To znamená, že je správne vzdialená od hostiteľskej hviezdy aby mohla mať vodu v kvapalnom skupenstve na svojom povrchu.

Umelecká predstava zachytávajúca exoplanétu Kepler-186f. Image credit: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

Štúdia Georgia Tech používala simulácie na analýzu a identifikáciu dynamiky osi otáčania exoplanety. Táto dynamika určuje, o koľko sa planéta nakloní a ako sa tento uhol naklonenia vyvíja v priebehu času. Axiálny náklon (sklon osi otáčania) prispieva k vzniku ročných období a klíme, pretože ovplyvňuje to, ako slnečné svetlo zasiahne povrch planéty.

Výskumníci naznačujú, že axiálny náklon exoplanéty Kepler-186f je veľmi stabilný, podobne ako je to v prípade Zeme, takže je pravdepodobné, že má pravidelné ročné obdobia a stabilnú klímu. Tím Georgia Tech si myslí, že to isté platí pre planétu Kepler-62f, planétu veľkosti super-Zeme, ktorá obieha okolo hviezdy vzdialenej asi 1200 svetelných rokov od nás.

Aký dôležitý je axiálny náklon pre klímu? Veľká variabilita axiálneho náklonu môže byť hlavným dôvodom, prečo sa Mars premenil z planéty pokrytej pred miliardami rokov oceánmi na dnešnú neúrodnú púšť.

"Mars je v našej slnečnej sústave v obývateľnej zóne, ale jeho axiálny náklon je veľmi nestabilný - pohybuje sa od nuly do 60 stupňov," povedal Gongjie Li z Georgia Tech, ktorý viedol štúdium spolu s absolventkou Yutong Shan z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. "Táto nestabilita pravdepodobne prispela k rozpadu atmosféry Marsu a odparovaniu povrchových vôd."

Pre porovnanie, axiálny náklon Zeme osciluje miernejšie - medzi 22,1 a 24,5 stupňami, prechádza z jedného extrému do druhého približne každých 10 000 rokov.

Oscilácia uhla orientácie obežnej dráhy planéty okolo jej hostiteľskej hviezdy môže byť vyvolaný gravitačnou interakciou s inými planétami v tom istom systéme. Ak by mala obežná dráha kmitať rovnakou rýchlosťou ako precesia osi rotácie planéty (podobne ako kruhový pohyb, ktorý sa prejavuje osou otáčania hornej časti alebo gyroskopu), os otáčania by sa niekedy dramaticky prevaľovala tam a späť.

Mars a Zem silne interagujú medzi sebou, ako aj s Merkúrom a Venušou. Ako výsledok, sami osebe, by ich osi rotácie precesovali rovnakou rýchlosťou ako orbitálna oscilácia, čo môže spôsobiť veľké zmeny ich axiálneho naklonenia. Našťastie Mesiac udržuje variácie Zeme pod kontrolou. Mesiac zvyšuje mieru precesie našej planéty a robí ju odlišnou od frekvencie orbitálnej oscilácie. Mars na druhej strane nemá dostatočne veľký satelit na stabilizáciu axiálneho náklonu.

"Zdá sa, že obe exoplanety sú veľmi odlišné od Marsu a Zeme, pretože majú slabšie spojenie so svojimi súrodencami," povedal Li, člen fakulty na School of Physics. "Nevieme, či majú mesiace, ale naše výpočty ukazujú, že aj bez satelitov by rotačné osi exoplanét Kepler-186f a 62f zostali konštantné po desiatky miliónov rokov."

Priemer exoplanéty Kepler-186f je o 10 percent väčší než priemer Zeme, ale jeho hmotnosť, zloženie a hustota zostávajú tajomstvom. Obletí svoju hostiteľskú hviezdu každých 130 dní. Podľa NASA by sa jasnosť tejto hviezdy na poludnie, keby ste stáli na exoplanéte 186f, zdala tak jasná ako Slnko tesne pred jeho západom tu na Zemi. Kepler-186f sa nachádza v súhvezdí Labuť ako súčasť hviezdného systému s piatimi planétami.

Kepler-62f bola Zemi najpodobnejšia exoplanéta, kým vedci nezaznamenali v roku 2014 exoplanétu 186f. Je o 40 percent väčší ako naša planéta a je pravdepodobne pozemským alebo oceánom pokrytým svetom. Je to v konštelácii Lýra a je najvzdialenejšou planétou medzi piatimi exoplanetmi obiehajúcimi jednu hviezdu.

To neznamená, že keď má niektorá z exoplanét vodu, má aj život. Ale obe sú relatívne dobrými kandidátmi.

"Naša štúdia patrí medzi prvé, ktoré vyšetrujú klimatickú stabilitu exoplanét a zvyšujú stupeň porozumenia týmto potenciálne obývateľným blízkym svetom," povedal Li.

"Nemyslím si, že dostatočne rozumieme vzniku pôvodu života, aby sme vylúčili možnosť jeho prítomnosti na planétach s nepravidelnými ročnými obdobiami," dodal Shan. "Dokonca aj na Zemi, je život pozoruhodne rôznorodý a ukázal neuveriteľnú odolnosť v mimoriadne nepriateľskom prostredí."

"Ale klimaticky stabilná planéta by mohla byť pohodlnejším miestom pre štart."

V časopise The Astronomical Journal uverejnili článok "Obliquity Variations of Habitable Zone Planets Kepler 62-f a Kepler 186-f".

Autor tlačovej správy: Jason Maderer

Zdroj: www.news.gatech.edu

 

Komentáre (2)
Bob
:D:D:D Uhola...To sa tomu, čo písal tento článok podarilo
nobody
toto je viac: "Aké dôležitý je axiálne náklon pre klímu?"
Pridať nový komentár
TOPlist