Prevratný objav potvrdzuje existenciu navzájom sa obiehajúcich supermasívnych čiernych dier

Astronómovia z Univerzity v Novom Mexiku po prvý krát potvrdili, že boli schopní pozorovať a merať orbitálny pohyb medzi dvoma supermassívnymi čiernymi dierami stovky miliónov svetelných rokov od Zeme - objav z pozorovaní, ktoré uskutočňovali viac než desať rokov.

Študentka na Oddelení fyziky a astronómie UNM Karishma Bansal je prvým autorom článku "Constraining the Orbit of the Supermassive Black Hole Binary 0402+379", nedávno publikovaného v magazíne The Astrophysical Journal. Karishma Bansal spolu s profesorom UNM Gregom Taylorom a kolegami v Stanforde, US Naval Observatory a Gemini Observatory študovali interakciu medzi týmito čiernymi dierami už 12 rokov.

"Po dlhú dobu sme hľadeli do vesmíru, a skúšali nájsť pár týchto supermassívnych čiernych dier obiehajúcich sa v dôsledku zlúčenia dvoch galaxií," povedal Taylor. "Aj keď sme si mysleli, že sa to deje, nikto to až doteraz nevidel."

Na začiatku roka 2016 medzinárodný tím výskumníkov, vrátane absolventa UNM, pracujúcich na projekte LIGO zistil existenciu gravitačných vĺn, potvrdil 100-ročnú predpoveď Alberta Einsteina a prekvapil vedeckú komunitu. Tieto gravitačné vlny boli výsledkom dvoch hviezdnych hmotných čiernych dier (~ 30 slnečných hmôt), zrážajúcich sa v priestore. Vďaka tomuto výskumu budú vedci schopní porozumieť tomu, čo vedie k zlúčovaniu supermasívnych čiernych dier, ktoré vytvárajú vlny v štruktúre časopriestoru a začína sa viac vedieť o vývoji galaxií a úlohe akú v ňom hrajú čierne diery.

Použitím sústavy teleskopov Very Long Baseline Array (VLBA), systému pozostávajúceho z 10 rádiových teleskopov po celých Spojených štátoch a riadených z mestečka Socorro, New Mexico, boli vedci schopní pozorovať niekoľko frekvencií rádiových signálov vysielaných týmito supermasívnymi čiernymi dierami (SMBH). Postupne astronómovia dokázali vykresliť ich trajektóriu a potvrdiť ich ako vizuálny binárny systém. Inými slovami, tieto čierne diery pozorovali na ich vzájomnej obežnej dráhe.

"Keď mi doktor Taylor dával tieto údaje, bola som na samom začiatku učenia, ako si to predstaviť a ako to pochopiť," povedala Bansal. "Údaje sa začínajú v roku 2003, zobrazili sme ich a určili, že sa (supermasívne čierne diery) navzájom obiehajú. Je to veľmi vzrušujúce."

Pre Taylora je tento objav výsledkom viac než 20 rokov práce a neuveriteľného výkonu, vzhľadom na presnosť potrebnú na získanie týchto meraní. Približne 750 miliónov svetelných rokov od Zeme je galaxia s názvom 0402 + 379. Supermasivné čierne diery v nej sú neuveriteľne ďaleko, no sú aj v perfektnej vzdialenosti od Zeme a navzájom od seba aby boli pozorovateľné.

Bansal hovorí, že tieto supermasívne čierne diery majú kombinovanú hmotnosť 15 miliárd násobku hmotnosti nášho Slnka. alebo 15 miliárd slnečných hmôt. Neuveriteľná veľkosť týchto čiernych dier znamená, že ich orbitálna perióda je okolo 24 000 rokov, takže počas toho, čo ich tím už viac ako desať rokov pozoroval, vidili len minimálne zakrivenie ich obežnej dráhy.

"Ak si predstavíte, že slimák na nedávno objavenej Zemi podobnej planéte obiehajúcej Proximu Centauri - vzdialenej 4,243 svetelných rokov - sa pohybuje rýchlosťou 1 cm za sekundu, tak to je úhlový pohyb, ktorým sa tu zaoberáme," povedal Roger W. Romani, profesor fyziky na Stanfordskej univerzite a člen výskumného tímu.

"To, čo sme dokázali, je skutočný technický úspech, získaný počas 12-ročného obdobia pomocou VLBA, aby sme dosiahli dostatočné rozlíšenie a presnosť v astrometrii, aby sme skutočne mohli vidieť orbitu," povedal Taylor. "Je to triumf technológie, ktorá to dokázala."

Zatiaľ čo technický úspech tohto objavu je naozaj úžasný, Bansal a Taylor tvrdia, že výskum nás tiež môže naučiť veľa o vesmíre, odkiaľ pochádzajú galaxie a kam smerujú.

"Obeh binárnych hviezd nám objasnil mnoho o hviezdach," povedal astronóm Bob Zavala z U.S. Naval Observatory. "Teraz budeme schopní používať podobné techniky na pochopenie supermasívnych čiernych dier a galaxií, v ktorých existujú. "


Credit: Josh Valenzuela/UNM

Pokračovanie v sledovaní orbity a interakcie týchto dvoch supermassívnych čiernych dier nám môže pomôcť lepšie pochopiť, ako by mohla vyzerať budúcnosť našej vlastnej galaxie. Práve teraz je galaxia Andromeda, ktorá má aj SMBH, na ceste k zrázeniu sa s našou Mliečnou dráhou. To čo v súčasnosti pozorujú Bansal a Taylor, sa môže vyskytnúť za niekoľko miliárd rokov aj v našej galaxii.

"Supermasívne čierne diery majú veľký vplyv na hviezdy okolo nich a na rast a vývoj galaxie," vysvetlil Taylor. "Takže ich hlbším pochopením viac a toho čo sa stane, keď sa navzájom spájajú, by mohlo byť dôležité pre naše pochopenie vesmíru."

Bansal tvrdí, že výskumný tím zoberie ďalšie pozorovanie tohto systému v troch alebo štyroch nasledujúcich rokoch, aby potvrdil pohyb a získal presnú obežnú dráhu. Medzitým tím dúfa, že tento objav povzbudí súvisiacu prácu astronómov na celom svete.

Zdroj: news.unm.edu

Komentáre (4)
elemír
Na prvý pohľad je to ako závoj, ktorým je v strede prikrytá ženská tvar, v strede vidieť dominantný nos,brada, krk, teda podvod nemožno vylúčiť. Na obrázku sú všetky odtiene farieb, čo z niekolko sto milionov svetelných rokov nie je možné zachytiť cele spektrum, pretože svetlo červenej a svetlo modrej farby majúodlišné parametre a preto aj odlišné rýchlosti, ale na obnrázku sú všetky odtiene. tie dve červené hviezdy sú z oveľa bližšej vzdialenosti.Pripadá to ako pevne spojený celok, ktorý by sa mohol otáčať. určite amli toho dosť možnosti odkukať z vesmíru , ale znázornenie čiernych dier je neprirodzené.avetelným spektrom farieb od červenej po modru vidí naše oko len asi 5% vesmíru. To čo je čirne na tých dierach, tam má byť svetlo vyšších parametrov, ktoré už náš zrak vidí ako tmu a keď si predstavíme že z čierných dier idú svetelné stlpy vyšších svetelných parametrov mám dojem, že diery sú niekde oveľa hlbšie a tie stlpy iba pretínajú nejakú plochu a to je stopa po nich, ak by to bola pravda. Ja osobne tipujem na 70% podvod.
Pjetro de
clovece ty co to drizdas, sak aj blb vidi ze to je render - pod obrazkom chyba AKO TO ZVYCAJNE BYVA napis: "umelecka predstava" alebo "umelecke znazornenie"
Okolosediaci
"... ktoré vytvárajú vlny v štruktúre priestoročasu ..." hmm, odjakživa to bol ČASOPRIESTOR. Ale to nie je tak podstatné ako tieto dispproporcie: "Tieto gravitačné vlny boli výsledkom dvoch hviezdnych hmotných čiernych dier (~ 30 slnečných hmôt)" ale ďalej je uvedené "tieto supermasívne čierne diery majú kombinovanú hmotnosť 15 miliárd násobku hmotnosti nášho Slnka"!!
elemír
A eštze dodám, že my vidím,e iba cca 5% z vesmíru. sú ale slnečné obry, ktoré nevidíme, lebo ich konštrukcia svetelnej vlny je pre nás neviditeľná, lebo takto vyrábajú svetlo pre vyšší plusový rozmer, o ktorom ježiš hovorí, pred tým, než bol tento svet, ja som bol. Ale oni tiež majú podobné pulzy, samozrejme inej frekvencie a inej intenzity. Ak by sme uverili Inkom,, že Nibiru existuje, tak ten obor podľa mojej kalkulačky je asi 8 svetelných hodín, okolo ktorého nibiru obieha.. je otázne, že nás asi bude ovplyvňovať najvia frekvencia slnka, lebo sme blízko, alebo tieto frekvencie sa spájajú takým spôsobom ako výsledná akustický vlna ak postíme do zosilovača basu a píšťaľku. a týmto vytláčaním energii obrovských slnk do vesmíru sa vytvára vo vesmíre rovnovážny stav talku tohoto media a preto žiadne slnko nemôže vyhorieť, lebo akonáhle stratí silu pod tento stav, prestane byť aktívne a toto je podobné aj v hmote, ktorá je mínusový rozmer na osu štvrtého rozmeru. Je to potvrdenie štvrtého rozmeru a ja osobne predpokladám, že Einstein krátko na to, ako vyhlásil, že svelo má konštatnú rýchlosť, prišiel n to, že každý odtieň našeho spektra má inú rýchlosť a tým su určené farebné odtiene, ale nedalo sa to vrátiť. Preto napísal rovnicu relativity a v nej svetlo povýšil na druhú. týám pádom dal jasne na javo generáciám dopredu a veril, že to iekto pochopí. Zatial si myslím, ze m krát v je časopriestor na druhú. teda časopriesor je určený rýáchlosťou hmoty v priestore, teda hmota, rýchlosť a dráíha, ale ak použijeme c na druhú získame časopriestor vyšieho rádu, teda na osi štvrtého rozmeru plusové a mínusové rozmery, medzi romermi j konštanta k atď a atď.a Napríklad čas v plusovom rozmere môžeme sledovať na nočnej oblohe, pdľa neho sa stáčejú galaksie do čiernych diera čierne diera nemôžeme poznať a definovať ak neuznávame štvrtý rozmer, le diera je prepojenie oboch rozmerov a vyrába svtlo pre plusový rozmer , .................... a dobrú noc a ideme spať. Viete kolko ľudí ma má pre toto za idiota a vy určite tiež, ale nezostáva nič len si na to zvyknúť a bezmocne sa priuzerať.
Pridať nový komentár
TOPlist