Prepisujeme dejiny? Prvá žena so známym menom v histórii, egyptská faraónka spred 5000 rokov

V starých hieroglyfoch sa podarilo nájsť nové informácie o egyptskej kráľovnej spred 5000 rokov.

Asi 60 hieroglyfov a obrazcov bolo nájdených v egyptskej púšti Sinaj v oblasti zvanej Wadi Ameyra. Obrazce sú staré až 5200 rokov. Môžeme tak rozšíriť učebnice o farónoch z obdobia prvej dynastie. Meno kráľovnej je Neith-Hotep a jej vláda je datovaná na obdobie okolo roku 3000 pred naším letopočtom.  

Nápisy vryté do stien opisujú ako panovníčka Neith-Hotep vládla tisíce rokov pred Hatšepsut či Kleopatrou. O jej existencii sa síce už vedelo, no predpokladalo sa, že bola vydatá za faraóna Narmera, tu však vzniká rozpor. Nápisy tvrdia, že bola miestodržiteľkou vtedy mladého faraóna Djera, teda najmocnejšou ženou vtedajšieho sveta.

Budú sa prepisovať dejiny?

Nový výskum naznačuje, že starobylé hlavné mesto Memphis, (po novom) prezývané aj „Biele Múry“ je oveľa staršie než sa predpokladalo. Web livescience upozornil, že už antickí Gréci a Rimania uvádzali, že mesto postavil mýtický kráľ Menes, ktorý by sa mohol skrývať za faraónom menom Narmer. Ten je známy tým, že spojil Horný a Dolný Egypt. Objavené nápisy tvrdia, že mesto je staršie než sám faraón Narmer. Mesto spája s osobou Iry-Hor, s faraónom, ktorý vládol okolo roku 3150 pred naším letopočtom. Tu treba spomenúť, že je to prvý známy faraón po mene, a ako spomína wikipedia tak aj historicky prvá osobnosť so známym menom. V tomto prípade zrejme existuje paralela, pretože aj Neith-Hotep je prvou ženou v histórii, pri ktorej vieme jej meno. Títo dvaja sú tak základnými kameňmi prvej známej dynastie. Avšak mesto môže byť ešte staršie. Je tak možné, že bolo založené počas tzv. Preddynastického obdobia.   

Mimochodom dodnes nie je úplne pochopený vzostup faraónov ani hierarchickej spoločnosti. Vzostup faraónov je pravdepodobne spojený s rozvojom agrokultúry ale aj s polohou Egypta. 

Každopádne Neith-Hotep sa môže stať prvým faraónom-faraónkou ženského rodu. Na záver jedna zaujímavosť, medzi obrazcami nájdeme aj trojicu lodí, ktorých dizajn je skutočne archaický, oveľa starší než dizajn lodí z obdobia pyramíd.

Zdroj: livescience, v texte

Image Credit: By Nachbarnebenan - Own work, Public Domain, wiki

Komentáre (3)
furrec
...dejiny sa neprepisujú, sú pevne dané - to len my ich ešte plne nepoznáme/nie sme ešte schopní odhaliť. A obávam sa, že pokiaľ niekto nezostrojí pasívny stroj času (tj len na pozeranie toho čo sa naozaj kedysi stalo, "v priamom prenose"), ani nikdy na 100% poznať nebudeme :/ Preto je štúdium histórie také nevďačné, človek sa vlastne učí len polopravdy, ktoré sa neustále menia/formujú..
passco
Vieš kto sa stále pozerá do minulosti?
safdasfaf
Memphis je grécky názov. Na Slovensku sa používa egyptský názov Mennofer. Tak, ako Isis je u nás Eset, Osiris je Usirev a podobne, všetko egyptské názvy.
Pridať nový komentár
TOPlist