Pobyt v kozme poškodzuje mozog a zrak

Testy na astronautoch preukázali poškodenie zrakového ústrojensvta.

Vedci z University of Texas Medical School v Houstone nedávno podrobili testom 27 astronautov, ktorí strávili v kozme, na obežnej dráhe Zeme, v priemere po 108 dní. Pomocou technológie magnetickej rezonancie MRT sledovali ich mozgy a zrakové ústrojenstvo. Výsledky sú varovné - deviati astronauti mali rozšírené bunky v okolí zrakového nervu, u šiestich sa objavilo sploštenie zadnej strany oka, štyria mali opuchnutý očný nerv a u troch došlo k zmene hypofýzy.

Vedci zistili, že u astronautov sa prejavili podobné problémy, ako v prípadoch keď tlak v mozgu tlačí na oči a lebku. Vedúci výskumu, profesor Larry Kramer hovorí, že toto zistenie môže predstavovať obmedzenie pre dlhodobé lety. Cesta na Mars, ktorá by trvala dlhé mesiace, má teda ďalší problém realizácie.

Problémy so zrakom sa pridávajú k už zisteným neblahým vplyvom bezváhového stavu na ľudské telo - ide napríklad o stratu minerálov z kostí či svalovú atrofiu.

Štúdiu už zaznamenala aj NASA, a aj keď zatiaľ nesťahuje žiadnych astronautov z misií, plánuje sa tomuto problému venovať detailnejšie.

Zdroj: Dailytech

Pridať nový komentár
TOPlist