Piaty mesiac Pluta

Hubblov vesmírny teleskop objavil piaty mesiac explanéty Pluto. A to nie je koniec noviniek z posledných dní spojených s bývalou poslednou planétou Solárneho systému.

Piaty mesiac Pluta sa objavil na sérii snímok zaznamenaných Hubblovým vesmírným ďalekohľadom minulú sobotu. Mesiac nesúci označenie P5 má odhadovaný priemer 10 až 25 kilometrov a obieha Pluto raz za 20 dní vo vzdialenosti priemerne 42000 kilometrov. Hubble tak zaregistroval 25 kilometrový objekt na vzdialenosť 6 miliárd kilometrov, pozoruhodné. 

 

 

Jedným z cieľov posledného snímkovania Pluta Hubblovým teleskopom je podrobnejšie preskúmanie okolia planéty s cieľom navrhnúť čo najbezpečnejšiu trajektóriu preletu sondy New Horizons okolo Pluta. Prelet je naplánovaný na leto 2015 (takmer presne o štyri roky 14. júla 2015). Objav nového mesiaca P5 napovedá, že v okolí Pluta sa pravdepodobne nachádza množstvo malých objektov, ktoré by mohli misiu pri prelete ohroziť. Na základe takýchto pozorovaní sa v budúcnosti vykonajú drobné korekcie v dráhe sondy New Horizons.

Sonda New Horizons smerujúca k Plutu sa aktuálne nachádza vo vzdialenosti 24 násobku vzdialenosti Slnko Zem (3.6 miliardy kilometrov) od Zeme. Polovicu vzdialenosti k hlavnému cieľu jej cesty prekonala vo februári 2010 a od decembra 2011 je najbližším objektom vyrobeným ľudskou rukou aký sa kedy k Plutu priblížil. Sonda je v stave hibernácie, väčšina jej systémov čaká na svoje nasledujúce prebudenie, ktoré je naplánované na január budúceho roku. Hibernácia však nie je úplná. Tri systémy na palube sondy aktuálne začali monitorovať medziplanetárny priestor.

Experiment SWAP (Solar Wind At Pluto) monitoruje častice slnečného vetra, experiment PEPSSI (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation) skúma častice kozmického žiarenia. New Horizons je celkovo piatou sondou, ktorá sa dostala do oblasti vonkajšej heliosféry. Pričom, obdobia keď túto oblasť skúmali sondy Voyager a Pioneer sú desiatky rokov vzdialené. Misia k Plutu preto ponúka unikátnu možnosť opätovne, so súčasnými detektormi, merať charakteristiky kozmického žiarenia naprieč heliosférou.

Ďalším, tretím, je študentský experiment (University of Colorado) zameraný na skúmanie medziplanetárneho prachu.

 

Zložený obrázok rotácie explanéty Pluto zložený zo snímok Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. 

Komentáre (6)
emPORiO
Pluto nieje planeta
OVERLORD
v prvom riadku pisu explaneta....to je uz iba detail ze nenapisu ze ex :D
emPORiO
Ked som pisal, tak tam mali planeta. Takze ked to nieje planeta, nemoze mat ani mesiace ... spravne ?
Ondro1
Nesprávne. Prečo by nemohla mať planétka satelity? A ako by si ich chcel inak volať? Prirodzené satelity?
pedge
Ešte aj pod tým animovaným obrázkom Pluta je v texte planéta :D :D :D
AnnamariaKaucher
Fantastic web site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort!
Pridať nový komentár
TOPlist