PCI EX 4.0 je skoro štandardizované, 5.0 je už v drafte

, Autor: Ján Kisty

Ešte tu nemáme ani PCIex 4.0 a dokonca ani všetky súčasné karty nevyužívajú PCIex 3.1 16× a už bol stanovený draft špecifikácie 5.0.

Konzorcium zodpovedné za PCIex štandardy, tzv. PCI-SIG len nedávno ukončilo štandard PCIex 4.0 v revízii 0.9. V súčasnosti je viac-menej isté, že PCIex 4.0 bude dosahovať priepustnosť až 16GT/s (gigatransfers). V praxi to znamená 1,969 GB jednou linku za sekundu, resp. 31,51GB pri 16 linkách.

Navrhovaný štandard 5.0 má mať priepustnosť až 3,9GB za sekundu, resp. 63GB za sekundu pri použití všetkých liniek. Pri tzv. konfigurácii full-duplex by mala byť rýchlosť 128GB za sekundu. Spomína sa využitie pre umelú inteligenciu či neurónové siete.

V oboch prípadoch má byť zabezpečená spätná kompatibilita až s PCIex 1.1. Ako viete, pôvodný malo používaný štandard 1.0 je s novšími nekompatibilný. S príchodom dvoch nových štandardov sa spomína príchod nového protokolu, ktorý má konkurovať Thunderboltu. Ako bude vyzerať konektor nie je úplne známe. Má ale využívať 4 linky a mať priepustnosť až 8GB za sekundu.  

PCI EX4.0 je už tesne pred finalizovaním. To znamená, že na trh by sa mohol dostať už koncom roka. Je ale nepravdepodobné, že ho bude podporovať nový čipset Z370. Viac informácii si môžete prečítať na tejto stránke. Štandard 5.0 sa má finalizovať do roku 2019 a dostať na trh v roku 2020.

Zdroj: wiki

 

Kľúčové slová
PCI Express
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist