Nový obranný mechanizmus proti baktériám

Výskumníci z oblasti dermatológie na univerzite v Lunde vo Švédsku veria, že odhalili tajomstvo, prečo sme schopní rýchlo zabrániť tomu, aby sa infekcia v tele pri zranení šírila nekontrolovane.

Veria, že tieto znalosti môžu mať klinický význam pre vývoj nových spôsobov, ako bojovať proti baktériám. "Možno ich nemusíme zabíjať antibiotikami, ale jednoducho ich zhromažďujeme, aby sa telo lepšie postaralo o infekciu", povedali výskumníci Jitka Petrlová (vedúca autorka článku) a Artur Schmidtchen, profesor v dermatológii a venerológii, Lund University. Štúdia bola vykonaná v úzkej spolupráci s kolegami v Lunde, Kodani a Singapure a bola uverejnená vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Vedci zistili, že fragmenty trombínu - bežného krvného proteínu, ktorý sa nachádza v ranách - môžu zhlukovať baktérie a aj ich toxíny, čo v normálnej krvnej plazme nevideli. Agregácia prebieha v rane rýchlo a spôsobuje, že baktérie a endotoxíny sa nielen zhromažďujú, ale aj sú "zožierané" zápalovými bunkami tela. Týmto spôsobom sa telo vyhýba šíreniu infekcie. "Veríme, že to je základný mechanizmus starostlivosti o baktérie a ich toxíny počas hojenia rán", hovorí Jitka Petrlová a pokračuje, "Náš objav spája agregáciu a tvorbu amyloidu s našou primárnou obranou pred infekciami - našou vrodenou imunitou".

Je dobre známe, že rôzne agregujúce proteíny môžu spôsobiť amyloidnú chorobu v koži alebo vnútorných orgánoch, ako je mozog. Preto mechanizmus, ktorý nás má chrániť pred infekciami, môže byť niekedy nadmerne aktivovaný a viesť k degeneratívnym ochoreniam. Artur Schmidtchen, ktorý vykonával výskum v oblasti vrodenej imunity už viac ako 20 rokov, je spokojný s výsledkami štúdie. "Vždy som bol fascinovaný tým, ako príroda účinne vytvorila rôzne obranné mechanizmy a hojenie rán poskytuje bohatý zdroj nových objavov. Schopnosť účinne hojiť rany má evolučný význam pre naše prežitie. V porovnaní s antibiotikami bola vrodená imunita prítomná v naich organizmoch už niekoľko miliónov rokov a myslím, že by sme mali zvážiť uplatňovanie týchto konceptov v ére zvyšujúcej sa odolnosti voči antibiotikám".

Zdroj: www.lunduniversity.lu.se, PNAS

Pridať nový komentár
TOPlist