Nové snímky odhaľujú Saturnove prstence v úžasných detailoch

Sonda Cassini je v polovici svojej predposlednej misie. Už iba desaťkrát sa vnorí do vonkajších okrajov hlavného systému Saturnových prstencov, aby v apríli mohla začať svoju poslednú púť. 

Jej najnovším veľkým úspechom sú doposiaľ najdetailnejšie obrázky Saturnových prstencov. Tieto obrázky sú urobené z nabližšej vzdialenosti k prstencom, čo poskytuje najlepšie možnosti na pozorovanie ich detailnej štruktúry až na 550 metrov.


Pohľad na časť prstenca zo vzdialenosti približne 56 tisíc kilometrov. Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Najnovšie dáta pritom ukazujú niektoré z najdetailnejších záberov vonkajších prstencov, ktoré pomôžu lepšie preštudovať javy označované ako slamky a vrtule. Výskumníci mohli dosiaľ pozorovať len vrtule, aj to na nekvalitných záberoch z príchodu sondy k Saturnu v roku 2004. Slamky pravdepodobne spôsobuje gravitačný vplyv blízkych objektov alebo dočasné zhluky čiastočiek. Vrtule sú zase medzerami v materiáli prstencov a vytvoril ich objekt prezývaný mesiačik – je menší ako známe mesiace, no väčší ako častice v prstenci.

Cassini sa zamerala na saturnove prstence v novembri minulého roka a odvtedy posiela každý týždeň ich snímky pričom zaznamenala aj jeho mesiace Daphnis a Pandora. Misia výskumu prstencov sa skončí na konci apríla. Dovtedy počas 22 obehov sa niekoľkokrát opätovne ponorí do medzery medzi prstencami a planétou.

Keďže zásoby paliva na orbitálne korekcie sondy sa stenčujú, aktuálny plán počíta so zničením sondy jej ponorom do atmosféry planéty v septembri tohto roka. Táto metóda zničenia sondy bola zvolená preto, aby sa zabránilo možnéj biologickej kontaminácii ktoréhokoľvek zo Saturnových mesiacov.

Zdroj: phys.org, saturn.jpl.nasa.gov

Pridať nový komentár
TOPlist