Nanočastice z tetovaní sa pohybujú vnútri tela

Prvky, ktoré tvoria atrament v tetovaní, sa podľa štúdie vedcov z Nemecka a ESRF publikovanej v Scientific Reports pohybujú vnútri tela v mikro a nanočasticových formách a dostanú sa do lymfatických uzlín. Prvýkrát sa objavujú analytické dôkazy o preprave rôznych organických a anorganických pigmentov a prímesi toxických prvkov, ako aj o hĺbkovej charakterizácii pigmentov ex vivo v tetovanom tkanive. V tomto prelome boli rozhodujúce dva zväzky ESRF.

"Keď si niekto chce dať tetovanie, je často veľmi opatrný pri výbere salónu, hľadá taký kde používajú sterilné ihly, ktoré sa predtým nepoužívali. Nikto ale nekontroluje chemické zloženie farieb, naša štúdia ukazuje, že by mali.", vysvetľuje Hiram Castillo, jeden z autorov štúdie a vedecký pracovník ESRF.

Skutočnosťou je, že o potenciálnych nečistotách v farebnej zmesi aplikovanej na kožu sa vie len málo. Väčšina atramentov na tetovanie obsahuje organické pigmenty, ale tiež konzervačné látky a nečistoty, ako je nikel, chróm, mangán alebo kobalt. Okrem sadzí je druhou najbežnejšou zložkou používanou v tetovacích farbách oxid titaničitý (TiO2), biely pigment, ktorý sa zvyčajne aplikuje na vytvorenie určitých odtieňov pri zmiešaní s farbivami. Oneskorené hojenie spolu s vyvýšením kože a svrbením sú často spojené s bielymi tetovaniami a sú následkom použitia TiO2. TiO2 sa tiež bežne používa v potravinových prísadách, slnečných clonách a farbách. Vedcom z ESRF, Nemeckého federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík, univerzity Ludwig-Maximilians a Physikalisch-Technische Bundesanstalt sa podarilo získať veľmi jasný obraz o umiestnení oxidu titaničitého, akonáhle sa dostane do tkaniva. Táto práca bola vykonaná na zväzkoch ESRF ID21 a ID16B.


Translokácia častíc tetovania z kože do lymfatických uzlín. Po injekcii atramentov na tetovanie môžu byť častice buď pasívne transportované krvou a lymfatickými tekutinami alebo fagocytované imunitnými bunkami a následne uložené v regionálnych lymfatických uzlinách. Po uzdravení sa častice nachádzajú v dermis a v sínusoch drenážnych lymfatických uzlín. Kredity: C. Seim.

Nebezpečenstvá, ktoré potenciálne vyplývajú z tetovania, sa doteraz skúmali len chemickou analýzou atramentov a ich degradačných produktov in vitro. "Už sme vedeli, že pigmenty z tetovania by sa dostali do lymfatických uzlín kvôli vizuálnym dôkazom: lymfatické uzliny sa sfarbujú farbou tetovania. Je to odpoveď tela na čistenie miest vstupu tetovania. Čo sme nevedeli, je to, že to robia v nano forme, čo znamená, že nemusia mať rovnaké správanie ako častice na mikroúrovni. A to je problém: nevieme, ako reagujú nanočastice", vysvetľuje Bernhard Hesse, jeden z dvoch prvých autorov štúdie (spoločne s Inesom Schreiverom z Nemeckého federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík) a ESRF hosťujúcim vedcom.
 

Mapovanie častíc a rozloženie veľkosti rôznych pigmentových prvkov tetovania. a, d) Ti a Br obsahujúce pigment ftalokyanín zelený 36 sú umiestnené vedľa seba. b, e) Mapovanie stupnice Ti, Br a Fe v rovnakých oblastiach, ako sú uvedené v bodoch a) a d) odhaľujú primárne veľkosti častíc rôznych pigmentových druhov. c, f) Zväčšenia znázornených oblastí v bodoch b) a e). Kredity: C. Seim.

Röntgenové fluorescenčné merania na ID21 umožnili tímu lokalizovať oxid titaničitý v oblasti mikro a nano v koži a lymfatickom prostredí. V ľudskej koži našli širokú škálu častíc s veľkosťou až niekoľkých mikrometrov, ale len menšie (nano) častice prepravované do lymfatických uzlín. To môže viesť k chronickému rozšíreniu lymfatických uzlín a celoživotnému vystaveniu látkam v nich uložených. Vedci tiež použili techniku Fourierovej transformačnej infračervenej spektroskopie na posúdenie biomolekulárnych zmien v tkanivách v blízkosti tetovacích častíc.

Vedci nakoniec hlásia silné dôkazy o migrácii a dlhodobom ukladaní toxických prvkov a tetovacích pigmentov, ako aj o konformačných zmenách biomolekúl, ktoré niekedy súvisia s kožnými problémami pri tetovaní.

Ďalším krokom pre tím je kontrola ďalších vzoriek pacientov s nepriaznivými účinkami na tetovanie s cieľom nájsť spojenie s chemickými a štrukturálnymi vlastnosťami pigmentov používaných na vytvorenie ich tetovaní.

Článok v Scientific Reports: https://www.nature.com/articles/s41598-017-11721-z

Zdroj: www.esrf.eu

 

Komentáre (18)
Rebeca
Radšej by mali testovať plyv nano častíc zlata a striebra v ľudskom organizme. Možno by bolo vhodné začať s tetovaním zlatom , alebo striebrom.
sumo8
Preco mali radsej testovať plyv nano častíc zlata a striebra v ľudskom organizme?
Hurka
Radsej.
Dominika

No lenže vysoké percento ľudí je na striebro alebo iné kovy alergické

netetujemsa
potetovat sa moze skutocne iba b l b....
ab
moja rec.. iba namysleni blbci
jk2
Tiež si myslím, že jedinec sám o sebe je jedinečný, a nemusí sa snažiť byť jedinečným takto. Je to neprirodzené a z veľkou pravdepodobnosťou pre neho aj škodlivé. Ale dnes je moderné líšiť sa a byť "jedinečný" bez toho, aby som pre to niečo aktívne urobil. Klasická všade sa rozmáhajúca ľudská pohodlnosť. Mor dnešnej doby :-)
Tom 978
Dnešnej doby :D :D :D Tetovanie bolo zaužívaným zvykom v Eurázii od neolitických čias. Poukazuje na to aj mumifikované telo „Ötziho“ nájdené v Alpách, ktorého vek sa odhaduje na 5300 rokov.
jk2
Žeby v takom rozsahu ako dnes :-) ? Tak to asi ťažko. A pozri sa do histórie Slovenska. 40 rokov dozadu bol na Slovensku tetovaný tak možno basista. A áno, aj môj starý otec bol tetovaný. Ale nedobrovoľne. Mal to ako pamiatku z II.j svetovej vojny z koncentračného tábora.
arisman
Súhlasím. Milé je to, že dnes keď sa chcem odlíšiť nemusím mať žiadne tetovanie. :-)
Ladisla Pál …
Koža ľudského tela je tak krásne ako sme sa narodili. Tetovanie pokladám za veľmi nezdravý jaj terajšej doby.Je mi z toho smutno,keď vidím človeka potetovaneho.Často i krásne dievčatá a mládencov.A zisťujem,že toho je stále viac a viac !!. No v mnohých prípadoch až odporné.Určite tie mnohé farbiva organizmu škodia. Úlohu v tom hrá si myslím aj výchova človeka a jeho charakterové vlastnosti. S týmto neprirodzeným škodlivým javom bolo by potrebné, aby sa zdravotná osveta zaoberala.
AmOK
Kedysi sa tetovali mukli a otroci, dnes je to moda. Vlastne sa nic nezmenilo, len otroci osprosteli a myslia si, ze su slobodni.. A ked vidim v usoch tie kruhy, tak ma vzdy napadnu kravy a ovce. Jasne, su narody, kde to ma tradiciu a je to prirodzenou sucastou ich kultury. Ale my nie sme maurovia, ani africky masajovia.. Aspon zatial.
Vlasta
Nikdy by som sa nedala tetovať, voľakedy sa tetovali iba trestanci. Je smutné,že ľudia strácajú rozum, ale čo už, veď žijeme v dobe zvrátenej. Samozrejme, že tetovanie škodí pokožke, ale aj pečeni, ale hlúpi ľudia to nepochopia. Myslia si, že keď si pokreslia ruky, nohy, tvár, chrbát, budú múdrejší. Opak je pravdou.
Nikitaxxxxx
To ze si niekto da tetovanie, este neni take nenormalne a zvratene... to skor to, ze sa ludia nevedia normalne porozpravat, alebo ze si nekupia nic ak tam neni napis bio, eko alebo nizkotucne... :)))
adam102
A ked sa niekto niekedy bude cudovat preco je Slovensko 100 rokov za opicami, staci si precitat tieto vyplody malomestiackych obmedzencov, ktori na zaklade tetovania uplne odpisu cloveka.
jk2
Nikto nikoho neodpisuje. Len konštatujeme stav, že v plytkej snahe odlíšiť sa niektorý strácajú vkus a sami si ničia zdravie týmto hlúpim spôsobom. Tetovanie je rovnaký nezmysel a prežitok, ako napr.aj fajčenie. Že ty nie si schopný kritického a samostatného myslenia , ale ideš z "duchom doby" za to my už nemôžme :-).
Karolkm
Ako vidim na Slovensku sa toho podla tychto komentarov vela nezmenilo. Tipujem ze ak niekto uvidi na ulici chalana alebo babu napriklad s modrymi vlasmi tak budu az cerveni od pohorsenia. Mozno casom ludia na Slovensku zistia ze to ci je niekto potetovany alebo nie je len jeho vec a nikto nema okolo toho co frflat.
petr

odkial mate to ze ten kto si da tetovanie sa chce od vas odlisovat?

Pridať nový komentár
TOPlist