Najvýkonnejšie superpočítače sveta

Nové vydanie rebríčka Top 500 prinieslo zmenu na prvom mieste, na štvrtom je európsky SuperMUC chladený horúcou vodou.

39. vydanie rebríčka najvýkonnejších superpočítačov na svete TOP 500 prinieslo zmenu na prvej priečke, kde japonský K computer so SPARC64 procesormi nahradil americký Sequoia - BlueGene s 1,6GHz procesormi Power BQC. Na tretej priečke je opäť superpočítač z USA - Mira - BlueGene s rovnakou technikou ako má aktuálna špička.

Najvýkonnejší superpočítač Sequoia má s viac ako milión a pol výpočtovými jadrami celkový výkon vyše 16 Petaflop/s, pričom spotreba elektrickej energie sa pohybuje na úrovni 7,89MW. Využívaný je na simuláciu testov nukleárnych zbraní pre americký úrad jadrovej bezpečnosti (National Nuclear Security Administration (NNSA).

Japonská "dvojka" má výkon približne 10,5 Petaflop/s pri spotrebe 12,66MW.


Prvá desiatka najvýkonnejších superpočítačov na svete, zdroj: TOP500

Najvýkonnejším európskym superpočítačom je SuperMUC inštalovaný v Leibniz Rechenzentrum v Nemecku. Pozostáva z osemjadrových Intel "Sandy Bridge-E" procesorov na frekvencii 2,7GHz, pričom jeho 147456 jadier podáva výkon 2,879 Petaflop/s. Na rozdiel od najvýkonnejšieho superpočítača v USA bude ten európsky využívaný predovšetkým pre mierové účely - ako napríklad simuláciu toku krvi, vývoj tichších lietadiel či v geofyzike, pre pochopenie princípu zemetrasení. Zariadenie je tiež pripojené k najmodernejším vizualizačným prostriedkom, ako je napríklad 4k stereoskopická stena či prostredie virtuálnej reality pozostávajúcej z piatich stien pre zobrazovanie 3D modelov z medicíny alebo astronómie.

Zaujímavosťou superpočítača SuperMUC je jeho chladenie, ktoré výrobca IBM nazýva ako chladenie horúcou vodou. Vďaka nemu bolo možné postaviť desaťnásobne kompaktnejšie racky so spotrebou zníženou o 40%. Systém vodného chladenia odvádza teplo priamo z procesorov či pamäťových modulov, voda dosahuje teplôt až 45°C. Tá je následne v zimných mesiacoch využívaná na vykurovanie okolitých budov. Len vďaka tomuto ušetrí Leibniz Rechenzentrum ročne milión Eur.

Komentáre (2)
OVERLORD
moj comp s cca. 50 Gflops/s sa teraz zlakol :D
predatormx5
o 20-25 rokov budes mat rovnaky vykon v mobile :-D
Pridať nový komentár
TOPlist