Musk vs. Zuckerberg: Prestrelka kvôli bezpečnosti Umelej inteligencie

Téma Umelej inteligencie a rizík spojených s rastom jej kapacít a nepredpovedateľnou budúcnosťou po technologickej singularite sa stáva hlavným prúdom. A to je dobre.

Od 80. rokov keď s témou prišli Vernor Vinge a Ray Kurzweil téma pomaly prenikala do povedomia spoločnosti. Na týchto stránkach sme o nej začali písať pred 14 rokmi, vtedy téma ešte nebola široko diskutovaná. Vtedy ešte neexistovala dvojica táborov, kde skoro každý, podobne ako pri témach, akou je napríklad globálne otepľovanie, zastáva určitý názor. Dnes je to inak. Dnes keď si poviete známe meno, skoro vždy mu viete priradiť pozíciu v debate o bezpečnosti Umelej inteligencie (AI). Výrazne prevláda zastúpenie v tábore, ktorý si môžeme nazvať alarmisti či realisti. V nej sú Stephen Hawking, Steve Wozniak, Bill Gates, Max Tegmark, Elon Musk a mnohí ďalší. Na druhej strane, medzi tými, ktorí si myslia, že riziko škodlivosti AI je nízke, alebo že k technologickej singularite jednoducho nedôjde, je tá skupina omnoho menšia a zahŕňa napríklad Noama Chomského, Linusa Torvaldsa, ale aj Marka Zuckerberga.

A práve Elon Musk a Mark Zuckerberg sa dostali v tejto diskusii do slovnej prestrelky. Začalo to videom, v ktorom sa Mark Zuckerberg vyjadril k rozhovoru, ktorý poskytol Elon Musk, kde sa vyjadroval k rizikám AI. Vo videu Zuckerberg hneď na úvod hovorí "Mám na toto jasný názor. Som veľmi optimistický pokiaľ ide o AI." Ďalej hovorí, že týmto scenárom Súdneho dňa (kde je AI pre ľudstvo ohrozením) nerozumie, sú negatívne a nezodpovedné. Podľa neho v nasledujúcich rokoch prinesie AI ohromné množstvo zlepšení a pozitív napríklad v bezpečnosti pri samoriadiacich sa autách, či v zdravotnej starostlivosti pri diagnostike chorôb. Pokračuje, že technológia môže byť vždy použitá na dobré či zlé veci, ale aktivita ľudí hovoriacich o spomalení vývoja AI je podľa neho veľmi otázna. Takíto ľudia podľa neho v podstate konajú proti pozitívnemu trendu, ktorý zavádzanie AI sprevádza.  

Reakcia Elona Muska sa objavila krátko na to. Hovorí v nej, že porozumenie Marka Zuckerberga tejto veci je nedostatočné.  

V inom interview (na videu vyššie, 8:50 a 9:20) Elon Musk hovorí, že nie je proti AI. Je za to, aby sa do bezpečnosti AI investovalo omnoho viac prostriedkov, ako je to v súčasnosti. 

Neprehliadnite súvisiace články
:: Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou
:: Otvorený list o výskume umelej inteligencie

:: OpenaAI, výskumná iniciatíva na rozvoj priateľskej umelej inteligencie
:: Kedy umelá inteligencia predbehne výkonnosť ľudí? Report od expertov

Je dobre, že téma bezpečnosti AI je takto všeobecne diskutovaná. Bez takejto skutočne širokej diskusie nemôžu byť riziká AI riešené či už na technologickej úrovni, v rovine aktivít smerujúcich k reguláciám vo vývoji AI, alebo v tlaku spoločnosti na širšie prispôsobenie sa vznikajúcej situácii.

 

Pridať nový komentár
TOPlist