Ľadové špirály na severnom póle Marsu

Publikovaná mozaika snímkov zhotovená európskou sondou Mars Express bola vytvorená behom 32 obehov sondy okolo červenej planéty uskutočnených medzi rokmi 2004 a 2010. Vyobrazená mozaika pokrýva oblasť o ploche približne 1 milióna kilometrov štvorcových. Ľadová čiapočka má stálu polohu, avšak v zimnom období, ktoré nastálo počiatkom roku 2017, je teplota dostatočne nízka, a tak približne 30% oxidu uhličitého z atmosféry planéty Mars sa vyzráža v oblasti polárnej čiapočky v podobe dodatočnej sezónnej vrstvy suchého ľadu s hrúbkou približne jedného metra.

V priebehu teplejších letných mesiacov sa väčšina ľadu z oxidu uhličitého premení priamo na plyn a unikne do atmosféry, zanechávajúc za sebou na povrchu planéty vrstvy vodného ľadu. V postupnom tvarovaní polárnej ľadovej čiapočky hrajú dôležitú úlohu silné vetry vanúce z vyvýšeného stredu smerom k nižšie položeným okrajom.

Jedným z mimoriadne výrazných útvarov, Chasma Boreale, je 500 km dlhý a 2 km hlboká priekopa, ktorá takmer rozrezala polárnu čiapočku na dve časti. Prieskum podpovrchových vrstiev pomocou radaru odhalil, že ľadová čiapočka je tvorená množstvom individuálnych vrstiev ľadu a prachu siahajúcich do hĺbky 2 km. To predstavuje dôkaz toho, ako sa klíma tejto planéty menila so zmenami sklonu rotačnej osi a excentricity obežnej dráhy Marsu okolo Slnka v priebehu posledných stoviek tisícov rokov.


Credit: ESA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science Team

Zdroj: www.esa.int

Pridať nový komentár
TOPlist