Holandskí vedci vytvorili atómový disk s 500-krát vyššou hustotou ako majú HDD

 
Na svete je nový typ disku, ktorého hustota uložených dát je až 500-krát vyššia ako u najmodernejších klasických pevných diskov.

Sander Otte z Univerzity v Delfte spolu so svojím tímom vytvoril atómový disk, ktorý je schopný uchovať až 500TB dát na jeden štvorcových palec. Disk ma ohromnú hustotu dát, ktorá až 500-násobne prekonáva tie najlepšie platňové pevné disky.
 
 
Takúto hustotu sa podarilo dosiahnuť umiestnením atómov chlóru na medený povrch do takej formy, aby došlo k vytvoreniu dokonalej mriežky. Tam, kde sa v mriežke nenachádzal atóm bola jednoducho diera. Vedci boli následne pomocou špeciálnej ostrej ihly skenovacieho tunelovacieho mikroskopu schopní presúvať atómy do voľných miest v mriežke. Keď bol atóm v hornej pozícii a bola pod nim diera, značilo to 1. Ak to bolo opačne, teda hore diera a dolu atóm chlóru, znamenalo to 0. Takto vedci zakódovali dáta a vytvorili atómový disk. Vždy kódovali bit jedným atómom chlóru na 6 políčkach mriežky pričom v okolí atómu chlóru sú ďalšie atómy chlóru, ktoré pomáhajú udržať sledovaný atóm v patričnej polohe.
 
 
 
S vytvoreným atómovým diskom bolo možné vykonávať aj operácie čítania a zápisu pričom disk pozostával z asi 60 000 atómov chlóru a viac ako 8000 dier. Ide zároveň o najväčšiu takúto atómovú štruktúru vytvorenú človekom. Disk je stále použiteľný len na experimentovanie a vedci s ním pracovali vo vákuu pri teplote 77K (-196,15°C) za použití tekutého dusíka. Operačný systém si tak na tento disk vo vašom počítači tak skoro nenainštalujete.
 
 
Zdroj: tudelft
 
Komentáre (1)
jan2324
Takže do tohoto hdd sa zmestí aj tunelový mikroskop ? Dobre potom...
Pridať nový komentár
TOPlist