Globálne otepľovanie ohrozí internet

Podľa novej štúdie výskumníkov z University of Wisconsin-Madison a University of Oregon môže čoskoro tisíce kilometrov optického kábla zakopaného v husto obývaných pobrežných oblastiach Spojených štátov zaplaviť rastúca hladina mora.
Štúdia, ktorú 16. júla 2018 prezentovali na stretnutí výskumníkov internetových sietí, predstavuje kritickú komunikačnú infraštruktúru, ktorá by mohla byť zaplavená rastúcou hladinou mora už o 15 rokov, podľa vedúceho autora štúdie Paula Barforda, UW -Madison profesora počítačových vied.

"Väčšina škôd, ktoré sa stanú v priebehu nasledujúcich 100 rokov, sa stane skôr skôr ako neskôr," hovorí Barford, odborník na "fyzický internet" - zakopané optické káble, dátové centrá a koncové body sú nervové centrá, tepny a rozcestia rozsiahlej globálnej informačnej siete. "Prekvapilo nás to. Očakávalo sa, že budeme mať aspoň 50 rokov. No nemáme."


Foto: Mapa New Yorku Inundácia morskej vody odhadnutá pre New York v roku 2033 a jej vplyv na internetovú infraštruktúru. Čokoľvek v modrých tieňovaných oblastiach bude o 15 rokov pod vodou. PAUL BARFORD

Štúdia, ktorú Barford uskutočnil so svojím bývalým študentom Ramakrishnanom Durairajanom, ktorý teraz pôsobí na University of Oregon a s Carol Barford, ktorá riadi Centrum UW-Madison pre udržateľnosť a globálne prostredie, je prvým hodnotením rizika zmeny klímy na internetovú infraštruktúru. Odhaduje, že do roku 2033 bude viac ako 4 000 míľ zakopaných optických vedení pod vodou a viac ako 1100 hubov bude obklopených vodou. Medzi najviac ohrozené mestá v USA patria New York, Miami a Seattle, ale účinky sa nebudú obmedzovať len na tieto oblasti a budú sa šíriť internetom, hovorí Barford. A to má potenciál narušiť globálnu komunikáciu.

Per-review článok kombinuje údaje z Internetového Atlasu, komplexnej globálnej mapy fyzickej štruktúry internetu a projekcie invázie úrovni hladiny morí od National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Štúdia, ktorá hodnotí len riziko pre infraštruktúru v Spojených štátoch amerických, bola dnes prezentovaná akademickým a priemyselným výskumníkom na workshope Applied Research Research Workshop, stretnutí Association for Computing Machinery, Internet Society a Institute of Electrical and Electronics Engineers.

Väčšina tejto infraštruktúry je zakopaná a sleduje dlhodobo využívané trasy, ktorými typicky sú diaľnice a pobrežia, hovorí Barford. "Keď bola pred 20-25 rokmi postavená, nikto nemyslel na zmenu klímy."

Mnohé z vedení v rizikových oblastiach sú už blízko hladiny mora a len mierny nárast hladín oceánov v dôsledku topenia polárneho ľadu a tepelnej expanzie pri klimatickom otepľovaní postačí na vystavenie zakopaných káblov optických vlákien morskej vode. Náznaky budúcich problémov, hovorí Barford, možno vidieť pri katastrofických búrkach a záplavách, ktoré sprevádzali hurikány Sandy a Katrina.

Zakopané optické káble sú navrhnuté tak, aby boli odolné voči vode, ale na rozdiel od námorných káblov, ktoré dátovo spájajú kontinenty pod oceánom, nie sú vodotesné.

Riziko pre fyzický internet je spojené s rozsiahlymi populačnými centrami, ktoré existujú na pobreží, ktoré sú rovnakými miesta, kde sa na pobreží nachádzajú morské káble, ktoré podporujú globálne komunikačné siete. "Body pristátia budú v krátkom čase pod vodou," poznamenáva.

Navyše väčšina údajov, ktoré prechádzajú cez internet, má tendenciu konvergovať do malého počtu optických vedení, ktoré vedú k veľkým populačným centrám, ako je New York, jedno z najzraniteľnejších miest identifikovaných v štúdii.

Vplyv ochrán, ako sú morské steny, je podľa štúdie ťažké predpovedať . "Prvým inštinktom bude stabilizácia a ochrana infraštruktúry," hovorí Barford. "Ale udržanie mora v zálive je ťažké. Pravdepodobne si môžeme kúpiť trochu času, ale z dlhodobého hľadiska to jednoducho nebude efektívne."

Okrem preskúmania rizika pre infraštruktúru a na štruktúru diaľkovej dopravy v pobrežných oblastiach štátu sa v štúdii skúmalo riziko pre zakopané aktíva jednotlivých poskytovateľov internetových služieb. Zistilo sa, že siete CenturyLink, Inteliquent a AT & T sú najviac ohrozené.

Zistenia štúdie, tvrdí Wisconsin počítačový vedec, slúžia na upozornenie priemyslu a vlády. "Toto je budíček. Musíme premýšľať, ako riešiť tento problém."

Autor tlačovej správy: Terry Devitt

Zdroj: news.wisc.edu

 

Pridať nový komentár
TOPlist