Európsky parlament chce, aby sa notebooky či mobily dali ľahšie opraviť a mali dlhšiu životnosť

, Autor: Marián Ferenc

Čoskoro by malo byť jednoduchšie než kedykoľvek predtým opraviť vaše zariadenia, aspoň v Európe. 

V utorok členovia Európskeho parlamentu schválili odporúčania pre hardvérové spoločnosti, aby sa elektronika ako notebooky a mobilné telefóny ľahšie opravovali a mali dlhšiu životnosť.

Európska komisia ešte nerozhodla, či budú tieto odporúčania predložené na hlasovaní, ale ak prejdú, stanú sa zákonmi. Skutočnosť, že boli schválené parlamentom, je pozitívnym znamením pre skupiny ako The Association for Rehabilitation, Greenpeace a iFixit, ktoré už roky obhajujú podobné opatrenia. Odporúčania zahŕňali vytvorenie celoeurópskej definície "plánovanej zastaranosti" alebo praxe zámerného vytvorenia zariadenia s krátkou životnosťou, tak že ste nútení kúpiť nový výrobok, skôr ako by ste chceli. Odporúčania tiež naznačujú, že by sa mal zaviesť systém na testovanie, či má zariadenie "zabudované zastaranie".

Európsky parlament okrem toho žiada, aby sa zvážila "dobrovoľná európska značka", v ktorej by sa uvádzala životnosť, zlepšiteľnosť a environmentálna udržateľnosť výrobku. Spoločnosť iFixit má na svojej webovej stránke podobné ratingy.

V Spojených štátoch sa spoločnosť The Repair Association snaží presadiť legislatívu na úrovni štátu, ktorá by vyžadovala, aby spoločnosti predávali náhradné diely a ponúkli opravárenské príručky spotrebiteľom a nezávislým opravárom. Ale žiadny z týchto zákonov výslovne nevyžaduje reštrukturalizáciu zariadení na projektovej úrovni. Niektoré z odporúčaní EÚ: Jedno z odporúčaní by vyžadovalo, aby elektronické spoločnosti vytvorili vyberateľné (nelepené) batérie a iné časti. Mnoho nových zariadení má ťažko nahraditeľné súčasti. Napríklad batéria iPhone je pripevnená lepidlom, čo sťažuje jeho recykláciu a je ťažké ju vymeniť bez špecializovaných nástrojov.

Bez ohľadu na to je potenciálna legislatíva populárna medzi občanmi EÚ. Prieskum Eurobarometra v roku 2014, ktorý sa uskutočnil v mene Európskej komisie, zistil, že 77 percent spotrebiteľov v EÚ radšej opraví svoju elektroniku než kúpi novú

Zdroj: motherboard

 

Kľúčové slová
Európska Únia, mobilné telefóny, notebooky, oprava
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

80% Notebookov je možné opraviť do ceny 50€ výmenou chybného obvodu.Realita je že 95% servisov notebookov sú iba vymieňači dielov namiesto výmeny súčiastky za 10€ vám ponúknu výmenu základnej dosky za 300€.

z takýchto správ jednoznačne vyplýva , že intelekt úradníkov klesá exponenciálne nadol. Je len otázka času keď umelá inteligencia bude nevyhnutná na nahradenie inteleguánov sústredených v Bruseli.

Europska komisia obcas milo prekvapi, zial pocet/pomer navrhnutych a schvalenych hovadin k pozitivnym vytvorom je obludny v neprospech zdraveho rozumu... Cela EU je obrovsky podvod a omyl, aj ked idea ako taka sa mi paci.
Na zaciatok by stacilo schvalit likvidacne pokuty po najdeni k.rvitka vo vyrobku. Nejaka zaliata, prilepena bateria ma netrapi. Je to v podstate vec dohody medzi vyrobcom a zakaznikom. Ber, alebo kup konkurenciu, ktora ma bateriu vymenitelnu lahko. Apple nic ohladom tej baterie netaji. Na rozdiel od tych smejdov, ktori vam v podstate umyselne po zaruke d.jebu vec za ktoru ste riadne zaplatili!
Ruky by som lamal niekedy, ked to vidim! A robia to komplet vsetci!
BMV, Phillips, Ikeja... Je to ako stredoveky mor. :(

Re: Európsky parlament chce, aby sa notebooky či mobily dali ...

Som za, ale treba byt konkrétny, priam diktátorský:
1. Štandardizovať a prikázať používanie len niekoľko výkonových typov notebookových nabíjačiek, ktoré musia mať všetky rovnaké koncovky(prípojku do notebooku) podľa výkonu. Tiež musia mať rovnaké napätie. A nabíjačky prikázať predávať samostatne!!! s povinnosťou zákazníkovi oznámiť, že notebook je bez nabíjačky a musí si ju dokúpiť aj náhodou doma nemá milíon dalších.

PREČO??? Napríklad lebo mám doma už asi 6 nabíjačiek od notebookov, keby že ich neviem využiť, tak ich vyhodím ako to robí niekoľko tisícok ľudí denne. Tiež by som si rád kúpil notebook bez nabíjačky, lebo náhradných mám do aleluja.

2. Štandardizovať a prikázať používanie len niekoľko rozmerov displejov pre notebooky, ktoré musia používať rovnaké koncovky na pripojenie, uchytenie a napájanie a max výkon.

PREČO??? Napríklad lebo mám doma asi 5 displejov z ktorých mi do posledného notebooku na ktorom sa mi pokazil displej nepasoval ani jeden(pričom rozmery a rozlíšenie sedelo, jediné čo bolo treba, prehodiť koncovku a prehodiť poradie káblikov).

3. Štandardizovať a prikázať rozmery, pripojenie, výkonové typy a chladiče pre grafické karty do notebookov aby boli umiestnene mimo základnej dosky, to jest vymeniteľné. Pravdaže pre grafické karty umiestnene priamo v CPU toto neplatí.

PREČO??? Napríklad lebo mám doma 4 notebooky ktoré sa pokazili lebo im odišla grafická karta, ktorú výrobca chladil ako nemal, v jednom miesto teplo-vodivej pasty nejaká vymedzovancia guma, v ďalšom(tiež... náhoda...???) som túto gumu vymenil za kus medi a čuduj sa svete, teplota išla o neviem či cca 10 stupňov dole. A ešte dodatok, že 90% pokazených notebookov, z ktorými som sa stretol im odišla grafická karta. Takže si prajem štandardizovaný rovnaký PCI-express slot pre grafiky v notebookoch, podľa výkonových typov, tak aby pasovali.

4. Štandardizovať a prikázať rozmery, pripojenie a kapacitné typy bateriek do mobilných telefónov a umožnenie vymeniteľnosti bateriek bez nutnosti použitia rezacích nástrojov a lepidla. To znamená použiť hviezdicové skrutky a gumičky.

PREČO??? Lebo mám telefón, čo ma stál 500eur. Je ako nový, nepoškriabaný, mám ho cca 4 roky. Baterka v ňom je na prach, vydrží hodinu. A JA CHEM, zbehnúť do predajne, alebo na ***.sk, kúpiť si novú batériu, položiť mobil na stôl, použiť hviezdicový skrutkovač(nie trojuholníkový ani žiaden náhodne tvarovaný) a vymeniť si baterku za novú, lebo ja si nový mobil z tohoto dôvodu kupovať nemienim.

5. Tiež prikázať predávať všetky spomenuté náhradné diely priamo v predajni alebo v okruhu do 100km od predajne, preto aby ste si tento diel nemuseli objednávať z Číny.

A takto by sa dalo pokračovať...

Opravovať výrobky ? To veru EU papalášov korporácie nepochvália. Mi to pripadá len ako prázdne reči. Veď zvyčajne je to tak, že korporácie diktujú zákony.

Notebooky sú ešte primitívne - takže výmena integorvného ovodu, či inej súčiastky má zmysel (aj keď "značkové" servisy menia výhradne celé dosky - a aj to len kým musia (povinný záruka), ale smartfón je už dnes v podstate hybridný integrovaný obvod.
A časom možno bude monolitický ...
Na druhej strane, aj žiarovka sa dá - dokonca podomácky - opraviť výmenou prehoreného wolframového vlákna a následnou evakuáciou (stačí mať vývevu, trocha zručnosti a hlavne veľké kladivo :)
Nuž ale kto by to robil ???
Každopádne opraviť poškodený PN priechod v obvode s miliardou funkčných štruktúr je zaujímavý challenge - takže možno časom vznikne aj taký olympíjsky šport ?

Poslať nový komentár

TOPlist