Digitálna republika: takéto články by sme chceli čítať o Slovensku

Ale nečítame. Americký satirický magazín New Yorker zverejnil obsiahly článok o Estónsku od Nathana Hellera nazvaný Estónsko, Digitálna Republika.

Prvé dve vety článku hovoria "Jeho vláda je virtuálna, bez hraníc, v blockchaine a bezpečná. Našiel tento maličký post-Sovietský národ cestu do budúcnosti?". Text je o snahe Estónskej vlády transformovať krajinu, a s chuťou zacitujme, zo "štátu na digitálnu spoločnosť" pod projektom volaným e-Estonia. e-Estonia je podľa článku najambicióznejším súčasným technologickým projektom na spravovanie štátu zahŕňajúcim legislatívny proces, voľby, vzdelávanie, justíciu, zdravotnú starostlivosť, bankovníctvo, dane, a tak ďalej a tak ďalej. 

Nejde o suchý a pre človeka bez záujmu o IT nudný článok, naopak, ide o reportáž aká pristane satirickému a legendárnemu poviedkárskemu magazínu akým New Yorker je. Hlavnou postavou reportáže je Taavi Kotka, IT vizionár, predtým CIO a jedná z hlavných tvári projektu v Estónsku. Sympaticky znie politika vyjadrená slovným spojením "Iba raz" aplikovaná v rámci projektu. Tá hovorí, že akúkoľvek informáciu, ktorú poskytnete štátu poskytnete iba jeden jediný raz. Preložené do slovenskej reality, keď niektorému úradu niečo oznámite, či už je to nejaké poistenie, či platba za odpad,  či čokoľvek iné, tak už to žiadnému inému štátnemu úradu nebudete musieť oznamovať. Ešte priamejšie povedané nebudete to musieť tak typicky po slovensky nosiť inému úradu v papierovej podobe opečiatkované.

Digitalizácia ušetrila Estónsku dve percentá jeho hrubého domáceho produktu. To sú výdavky Estónska na obranu. Preto estónsky prezident Toomas Hendrik Ilve zvykne žartovať, že bezpečnosť Estónska je zadarmo. 

Prečítajte si článok na tomto linku, stojí za to.

Pozrieť si môžete aj TED talk "Krajina bez hraníc" Taaviho Kotku na TED konferencii. 

Zdroj: www.newyorker.com

Pridať nový komentár
TOPlist