Čierne diery skryté v našom kozmickom susedstve

Masívne čierne diery sa niekedy ukrývajú za prachom a plynom, a tým znemožňujú našim pozemským ďalekohľadom, aby ich odhalili. Avšak sami sa prezradia, keď materiál, ktorým sa živia, emituje vysokoenergetické gama žiadenie, ktoré vie detekovať NASA's NuSTAR teleskop (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Nedávno takýmto spôsobom NuSTAR odhalil dve čierne diery zahalené v plyne, nachádzajúce sa v centrách blízkych galaxií.

Obidve novoobjavené čierne diery patria medzi objekty, ktoré astronómovia označujú názvom aktívne galaktické jadrá. Avšak všetko závisí aj od uhla, ktorým sa naše ďalekohľady na tieto čierne diery pozerajú. Na miesto toho, aby sme pozerali na jasné žiarivé centrá, v tomto prípade vidíme ich okraje, a tým aj gama žiarenie produkované z ich jadra.

Vedci porovnávali zistenia z NuSTAR s pozorovaniami NASA Chandra X-Ray Observatory a japonským Suzaku satellite, pričom potvrdili, že sa naozaj jedná o aktívne galaktické jadrá. NuSTAR taktiež ukutočnil prvé detailné meranie toho, ako veľmi materiál zatemňuje galaxiu IC 3639, čo pomáha astronómom určiť, akú jasnosť má v skutočnosti táto čierna diera.

Vedci si posvietili aj na špirálovú galaxiu NGC 1448 nachádzajúcu sa 38 miliónov svetelných rokov od Mliečnej dráhy. Zistili, že aj táto galaxia má hustý stĺpec plynu, ktorý ukrýva centrálnu čiernu dieru. Merania gama žiarenia z NGC 1448 pomocou NuSTAR a Chandry, po prvý krát naznačujú, že podobne ako v prípade IC 3639, sa aj tu musí nachádzať hustá vrstva plynu a prachu, ktorá znemožňuje objaviť jej aktívnu čiernu dieru.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist