Cestujeme za vedou, Nobelovské prednášky v Štokholme

Nie je významnejšieho a prestížnejšieho ocenenia vo svete vedy než Nobelova cena. Ak ste ten typ cestovateľa či turistu, ktorému nie je cudzia ani návšteva miest súvisiacich s vedou, tak pre vás možno máme zaujímavý námet.

Čitateľov so záujmom o, nazvime to vedecká turistika, máme zdá sa dosť. Svedčí o tom najmä popularita článkov ako CERN - v centre (nielen) európskej vedy a Černobyľ na vlastné oči, ale aj iných, ako Moskva v dni 50. výročia letu Jurija Gagarina. Asi by ste neboli proti, keby ste si pozreli v jeden deň naživo prednášku viacerých držiteľov Nobelových cien. A najlepšie tých najaktuálnejších. Aby ste videli čo vo vede dosiahlo najvyššie hodnotenie v aktuálnom roku. Potom je tým správnym miestom, ktoré chcete v decembri navštíviť Aula Magna na Štokholmskej Univerzite. 

Raz do roka Štokholmská Univerzita v dňoch pred oficiálnym odovzdávaním Nobelových cien usporiada prednášky aktuálne ocenených držiteľov Nobelových cien. Vstup na prednášku je voľný, každý kto chce, sa môže prísť pozrieť. Vstup je zadarmo, miesta je dosť pre všetkých. Aula Magna kde sa prednášky za fyziku, chémiu a ekonomiku konajú má kapacitu 1100 miest. Mimochodom, ide o architektonicky zaujímavú stavbu, ktoré je najvýznamnejším dielom architekta Ralpha Eriskinea. Je kombináciou skla, dreva, severskej strohosti a čistoty dizajnu. 

Tento rok sa prednášky za fyziku, chémiu, biológiu a ekonomiku konali minulý utorok 8. decembra. Aj keď je začiatok prvej prednášky o 9:00, oplatí sa privstať si a prísť skôr. Už o štvrť na deväť je pred Aulou pomerne dlhá rada. V Štokholme zapadá Slnko v decembri už krátko po pol tretej poobede a vychádza ráno o pol deviatej. V rade ráno budete stáť už v rannom brieždení. Dnu sa veľmi pravdepodobne dostanete aj keď prídete len 5 minút pred začiatkom, no najlepšie miesta úplne vpredu už vtedy určite nezískate.

Prvou bola prednáška z ocenia za fyziku o oscilácii neutrín. Začínala o deviatej a trvala niečo cez jednu hodinu. Najskôr prednášal Takaaki Kajita (jeho prezentácia v pdf) po ňom druhý tohtoročný laureát Arthur B. McDonald (prezentácia v pdf). Obaja prednášali pol hodinku. Prednášky a tohtoročné ocenenie za fyziku ukazujú aj to ako sa mení fyzika v posledných desaťročiach. Je čím ďalej tým viac výskumom veľkých tímov. Aj Superkamiokande aj Sudbury Neutrino Observatory, ktoré priniesli výsledky ocenené tento rok, kde sú riaditeľmi obaja ocenení, sú experimenty so stovkami autorov na autorských listoch ich článkov. Mimochodom, v tejto súvislosti je celkom zaujímavé, že Nobelovu cenu nedostal pred dvomi rokmi za Higgsov bozón aj samotný CERN. Po skončení oboch prednášok za fyziku po následnej približne pol hodinovej prestávke boli na rade tri nobelovské prednášky z chémie a po nich, opäť po prestávke, cena za ekonómiu s jednou prednáškou. 

Prednášky nie sú vyslovene popularizačné, niektoré veci nebudú pre laika úplne zrozumiteľné. Výklad je skôr presnejší než populárne smerovaný. Prednášky sú v angličtine. Počas prednášok je zakázané fotografovať. Po prednáške je však moment, keď si laureátov nobeloviek môžete cvaknúť. Prednášky si môžete pozrieť aj na youtube (vybrané nižšie), no to vám nedá ten pocit z vlastného priameho zážitku. Preto predsa mnohí z nás tak radi cestujú aj v dobe keď je už všetko na webe :)

Štokholmskú Univerzitu a Aulu Magna nájdete veľmi jednoducho. Po vyjdení zo stanice metra Universitetet (červená línia metra) to otočíte doprava a máte Aulu na dohľad. Do Štokholmu sa dostanete aj dvomi nizkonakladovými leteckými spoločnosťami lietajúcimi na letisko Skavsta. Stačí už len, keď si o rok vopred nájdete presný program Nobelovského týždňa, aby ste prišli v presný deň. V tomto roku program vyzeral takto

Nobelovské prednášky, fyzika:

Nobelovská prednáška: Chémia

Pridať nový komentár
TOPlist