Časté pitie alkoholu zabíja nové mozgové bunky, ženy sú zraniteľnejšie

Výskumníci z University of Texas Medical Branch v Galvestone nedávno zistili, že alkohol zabíjal kmeňové bunky, ktoré sa nachádzali v dospelých myšacích mozgoch. Táto štúdia môže otvoriť dvere boju proti chronickému alkoholizmu, pretože mozgové bunky vytvárajú nové nervové bunky a sú dôležité pre udržanie normálnej kognitívnej funkcie.

Výskumníci tiež zistili, že mozgové kmeňové bunky v kľúčových oblastiach mozgu dospelých myší reagujú na vystavenie alkoholu inak a po prvýkrát ukázali, že tieto zmeny sú pre ženy a mužov odlišné. Zistenia sú k dispozícii v článku v Stem Cell Reports.

Chronické užívanie alkoholu môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu a neurodegeneráciu. Vedci predtým verili, že počet nervových buniek v dospelom mozgu bol rovnaký skoro po celý život a najlepší spôsob, ako liečiť alkoholom vyvolané poškodenie mozgu, bolo ochrániť zostávajúce nervové bunky.

"Zistenie, že dospelý mozog produkuje kmeňové bunky, ktoré vytvárajú nové nervové bunky, poskytuje nový spôsob, ako pristupovať k problémom súvisiacim s alkoholom vyvolaným zmenám v mozgu," povedala doktorka Ping Wu, profesor UTMB na oddelení neurovedy a bunkovej biológie. "Predtým, než sa však môžu vyvinúť nové prístupy, musíme pochopiť, ako alkohol vplýva na mozgové kmeňové bunky v rôznych štádiách ich rastu, v rôznych oblastiach mozgu a v mozgu samcov aj samíc."

V štúdii Wu a jej kolegovia využili špičkovú techniku, ktorá im umožňuje označiť mozgové kmeňové bunky a pozorovať, ako migrujú a rozvíjajú sa v špecializovaných nervových bunkách postupom času, aby študovali vplyv dlhodobej konzumácie alkoholu na ne.

Wu povedala, že chronická konzumácia alkoholu zabila väčšinu mozgových kmeňových buniek a znížila produkciu a vývoj nových nervových buniek.

Výskumníci zistili, že účinky opakovanej konzumácie alkoholu sa líšia v rôzných oblastiach mozgu. Oblasť mozgu, ktorá bola najviac náchylná na účinky alkoholu, bola jednou z dvoch oblastí mozgu, kde sú dospelé nové mozgové bunky.

Poznamenali tiež, že samice myší vykazovali závažnejšie deficity ako samce. Samice vykazovali väčšie zmeny správania pri intoxikácii a výraznejšie redukovali podiel kmeňových buniek v subventrikulárnej zóne.

Použitím tohto modelu vedci očakávajú, že sa dozvedia viac o tom, ako alkohol interaguje s mozgovými kmeňovými bunkami, čo v konečnom dôsledku povedie k jasnejšiemu pochopeniu toho, ako najlepšie liečiť alkoholizmus.

Medzi ďalších autorov článku patria Erica McGrathová z UTMB, Junling Gao, Yong Fang Kuo, Tiffany Dunn, Moniqua Ray, Kelly Dineley, Kathryn Cunningham a Bhupendra Kaphalia.

 

Zdroj: www.utmb.edu, www.cell.com

Pridať nový komentár
TOPlist