Betón, ktorý opraví svoje praskliny

Inovačná technológia, ktorá by mohla ušetriť milióny na každoročných opravách infraštruktúr.

Každá, aj tá najmenšia prasklina môže viesť k veľkým problémom so stabilitou mostov či funkčnosťou infraštruktúr. Juhokórejskí vedci z univerzity Yonsei vynašli špeciálny ochranný náter, ktorý dokáže zabrániť ďalšiemu rozširovaniu poškodenia. Pred týmto objavom už bolo niekoľko štúdií v ktorých vedci skúšali priamo do betónu včleniť samoopravovacie mechanizmy, no táto najnovšia technológia je podľa nich lepšia.

Profesor z univerzity Yonsei a vedúci výskumu Chan-Moon Chung hovorí, že jeho skupina sa zamerala na ochranu povrchu, čo je miesto, ktoré je najviac namáhané kde trhliny spôsobuje voda, ión chloridu z posypovej soli a oxid uhličitý. Tieto poškodenia sú najčastejšie a viditeľné hlavne po zime. Náter obsahuje mikrokapsule so špeciálnym roztokom, ktoré keď sú vystavené slnečnému svetlu sa zmenia na vodeodolnú pevnú látku. Cieľom je, aby poškodený betónový povrch umožnil kapsuliam sa otvoriť a vypustiť roztok do praskliny, ktorý na slnečnom svetle ztuhne.

 

 

Vedci vyvinuli už celý rad rôznych mikrokapsúl no všetky majú spoločný základ. Je to často používaný polymér spárovaný s katalyzátorom. Tieto riešenia sú navrhnuté tak, aby v spojení s katalyzátorom vytvorili pevnú štruktúru. Nič nieje perfektné a tak aj tieto systémy majú svoje obmedzenia. Ide hlavne o katalyzátory, ktoré sú vačšinou drahé. Lenže skupina okolo profesora Chung-a používa ako katalyzátor slnečné svetlo, ktoré je zadarmo čo dáva nádej tomuto projektu sa reálne presadiť. Polymér, ktorý si vybrala jeho skupina je odolný aj pri veľmi nízkych teplotách a zároveň šetrný k životnému prostrediu.

Testy, ktoré vedci spravili dávajú veľkú šancu sa tejto technológii presadiť. Na betónové vzorky bol nastriekaný špeciálny náter a použitím žiletiek boli vytvorené malé praskliny. Analýza pod elektrónovým mikroskopom potvrdila, že mikrokapsule sa žiletkami poškodili a vypustili svoj obsah. Potom boli vzorky vystavené slnečnému svetlu po dobu nikoľkých hodín kde sa ukázalo, že praskliny boli zacelené. Kontrolné vzorky bez aplikovaného náteru ostali nezmenené.


Ešte pretečie "veľa vody" kým sa táto technológia dostane do reálneho používania no výsledky ukazujú, že sa to uberá správnym smerom.

Zdroj: technologyreview.com


Pridať nový komentár
TOPlist