Apple nabíjačka zabíjala

14-ročnú tínedžerku z Vietnamu zabila nabíjačka iPhonu.

Poškodený napájací kábel iPhone zase zabíjal. Tentokrát si to odniesla len 14-ročná Vietnamka Le Thi Xoan. Podľa polície Xoan pravidelne nabíjala iPhone 6 poškodeným káblom, a pritom spala hneď vedľa. Rodičia ju našli bez vedomia a známok života. V nemocnici sa ju už nepodarilo oživiť. Smrť bola spôsobená zásahom elektrického prúdu.

Predmetom vyšetrovania je, či kábel je oficiálnym od Applu, alebo ide o lacnú čínsku náhradu. Za nešťastím, ale bude podľa všetkého stáť sieťový adaptér, ktorý púšťal plný prúd (1A+) do poškodeného kábla.

Podľa obrázka vidno, že kábel bol značne poškodený. Stále teda platí, aby ste pri nabíjaní nespali spolu s telefónom a nepoužívali poškodené káble.

Zdroj: techspot

Komentáre (19)
Vaše meno
"Za nešťastím ale bude podľa všetkého stáť sieťový adaptér, ktorý púšťal plný prúd (1A+) do poškodeného kábla." WTF ???
Ján Kisty
mobily majú integrovanú intelig. elektroniku, ktorá má tomuto zabrániť, nie je jasné, či nefungovala elektronika alebo problém bol v adaptéri...
heisenberg
takze rozumies tomu, ze ta 5V 10000000A nemoze ani posteklit?
dfsfs
jedine co sa mohlo stat je, ze v nabijacke prerazilo 220V na kabel... za co kabel urcite nemohol, ani keby to bol nejaky cinsky fake.
Robo7
Apple paradoxne vyrába svoje MISS ŠUNT v číne, kde zamestnáva deti pri pásoch, nieto divu , že zapojenie nezodpovedá technickým normám, majú šťastie že je to mimo územia USA, tam by zaplatili miliónové odškodné....
Hruška
Tie deti zamestnáva samotna komunistická Čína. Apple, ako aj kopa dalších spoločnosti len zadáva požiadavky u svojho zmluvného partnera. Tiež nie je úplne jasne, či pre takto veľké spoločnosti vôbec niekto nezákonne pracuje. Pretaktovanie.sk je tak trochu “Android webik” čo sa týka článkov o telefónoch. A vy ste krásny príklad jeho poslušných čitateľov, až sa mi chce napísať ovcou, ktorú tak rádi vy klauni používate. Stačí prečítať pár bulvárnych kecov od nejakého Lojza z dolnej a hneď poďme písať o tom, ako je Apple šunt bez moriem, čiže tak primitívny názor s takým množstvom nelogickych predsudkov, že to nemá ani hlavu ani pätu. Podobne ako aj cely článok, ktorý účel splnil hneď dva krát. Sorry za úprimnosť, ale sprostosť niektorých ľudí fakt nepozná hranice.
heisenberg
Tento článok je na 5ku s hviezdičkou
Toman
Zeny budu z konektormi a kablami zdy trhat... Su nepoucitelne
ivan_001
Krasa mam iphon ale uz nemam par eur na druhy kabel k nabijacke tak cakam kim ma ten pokazeny dobre slahne logika orangutana
Dunco2
To nie je o tom, ze cakam....v mojom okoli poznam vela ludi co maju iPhony (aj starsie modely), maju to porozbijane, poskodene nabijacky, zgrcane, zalepene od malinoviek a pod srandy, ale ti ludia nemaju na to si kupit nove, ked im stare odide....Slovaci su proste na image....aha mam iPhone...sice rozbity hnusny a poskodene prislusenstvo lebo som nesikvny lajdak, ale mam iPhone.
Omeno
Tentokrát skutočne. Čo tú chuderu zabilo - vrodená chyba, viróza, predávkovanie, jedovatý pavúk, alebo hoci kozmické žiarenie - síce neviem, ae nabíjaška Apple ani lacný čínsky káblik to určite neboli. Pokiaľ je nabíjačka v poriadku a teda jej výstupné napätie je v jednotkách voltov (napr. dnes obvyklých 5V, ktoré vyplývajú zo špecifikácie rozhrania USB), tak ani pri úplne roztrhanom lavnom čísnkom kábliku sa nikomu nemôže nič stať, ani keby bol uzemnený ce vaňu soľného roztoku. Jednoducho odpor kože je privysoký, aby takéto napätie dokázalo vyvolať nejaký škodlivý prúd (prúd vzniká následkom napätia a je určený odporom prúdokruhu - ak je odpor privysoký, nie je možné aby ním tiekol vysoký prúd - hodnota 1A, ktorá je uvedená na nabíjačke je maximálny prúd, ktorý tá chudera dokáže poskytnúť - ovšem za predpokladu dostatočne nízkeho odporu okruhu - konkrétne menej než 1 Ohm. Odpor tela je asi 500 Ohm a aj to len keď je prerazená koža - inak je to asi tisíc krát viac) Navyše sa v danom prípade jedná o jednosmerný prúd - ktorý nevyvoláva fibrilácie srdca a tak by maximálne mohlo dôjsť k miestnej popálenine, ako naprípklad cigaretou (ale to by tam muselo byť hodne vyššie napätie). Čo však ak bol zničená aj káblik aj nabíjačka ? Bežné nabíačky síce majú relatívne spoľahlivo odelený vstupný obvod 220V AC od výstupneho - už zmienených 5V DC, skúsme si ale predstaviť, že dvojitá izolácia predsa len zlyhala a na výstup poškodeého - holého - káblika sa dostalo plné sieťové napätie. lebo to už naozaj zabiť dokáže. V praxi však pri dotyku s takýmto vodičom okamžit dôjde k svalovej reakcii - takže po "kopnutí" elektrickým prúdom sa sval neovládateľne zmrští a tak spravidla okamžite preruší prúdokruh. Problém je ak by obeť vodič uchopila, lebo by dostal ado ruky kŕč a už by ho nedokázala pustiť. Takže predsa ? Prd - keď spí tak nechytá káble a posteľ je navyše izolant, ktorý dostatočne vysoký prúd neprepustí. Takže možno by ju to ani len nekoplo, nieto zabilo (teda ak nespala na uzemnenej kovovoej posteli s plechovými obliečkami). A ak by tá postel bola z nejakého dôvodu vodivá (napr. pomočená) - tak s ňou riadne šklbne a prúdokruh sa preruší. Nuž ale čo keby bola nabíjačka prerazená tak, že výstupný káblik by bol 1:1 prepojený so zásuvkou 220V (čo je síce prakticky nemožné - ale nech !) a navyše by ten káblik bol úplne prerušený, odizolovaný a ťapša by si ho rovno strčila do úst ? Nuž tk by jej to s obláčikom pary odpálilo jazyk - ale stále by ju to nazabilo, lebo prád by neprechádzal cez srdce (priemyslová frekvencia 50Hz striedavého prúdu (AC) spôsobí pri priechode srdcom jeho fibriláciu a teda znefunkčnenie - aj v takomto prípade však ešte stále stačí poriadne zakašľať, alebo si riadne udrieť do hrude a obyčajne zase naskočí :) Takže tak.
passco
Zle
pishinger
Co ju teda zabilo? Kabel nejak ozil a zaskrtil ju? Ako to vobec mohol byt problem kabla? Kebyze sposobi skrat, kazdy normalny zdroj sa vypne a kebyze ide len o poskodenu izolaciu, tak tam je (ma byt) tak ci tak len par voltov, co nikoho nezabije.
BranoX2
Apple zabíjačka
Okolosediaci
Dovolím si reagovať (už som k takémuto prípadu písal), aj k reakcii Vás ostatných ... Problém som si uvedomil práve teraz a divím sa, že mi to nenapadlo už predtým: Štandardne sa napájač robí tak, aby medzi 230V a 5V bol umiestnený TRANSFORMÁTOR, kde sú obe elektrické časti od seba FYZICKY ODDELENÉ!! Korektne navrhnutý transformátor na 5V 1A nie je možné fyzicky zničiť ani pri skrate výstupnej časti - spotrebovaný výkon bude 5W. Pri poruche vinutia transformátor jednoducho prestane fungovať. Neštandardne (teda z dôvodu šetrenia materiálmi, rozmermi a neviem čím ešte) sú vsetky moderné napájacie zdroje riešené IBA ELEKTRONICKY a KEĎŽE JE TRANSFORMÁTOR VYNECHANÝ, CELÝ OBVOD JE "ZAVESENÝ" NA FÁZE, TEDA VODIČI S 230V = toto riešenie mám doma aj ja v DIY časovom spínači osvetlenia - samotná elektronika spínača potrebuje pre seba iba 6V ale spína 230V na žiarovku, teda má vytvorenú tzv. PLÁVAJÚCU ZEM, PROTI KTOREJ DÁVA 6V = ALE STAČÍ MERAŤ PROTI NULOVÉMU VODIČU A ZRAZU TAM JE PLNÝCH 230V. Takže dotknúť sa ktorejkoľvek časti toho obvodu holou rukou môže byť smrteľné. A to je podľa mňa príčina takýchto nešťastí - ak je použitý takýto napájač a OBAL KÁBLIKA, ktorým je napájané zariadenie napr. 5V 1A, BUDE POŠKODENÝ, NA OPLETENÍ SA OBJAVÍ PLNÉ NAPÄTIE 230V - ak by človek bol na perfektnom izolátore, tak mu to neublíži, ale stačí dotyk s podlahou a ... †
Elektrotechnik
No ty si tiez odbornik :) V prvom rade by si mal vediet, ze tieto napajacie zdroje (nabijacky) su "elektronicky riesene" vsetky, otazka je co povazujes za "elektronicky riesene". Este som nevidel beznu nabijacku, ktora ma vystupne napatie podla standardu USB a bola by riesena ako linearny zdroj (existuju aj take, ale urcite sa nepouzivaju ako nabijacka na telefon). Vsetky tieto nabijacky maju "elektroniku" a dokonca aj transformator, su to totiz spinane zdroje. Presnu definiciu si najdi na wikipedii, ale zacina takto nejako "Spínaný zdroj je elektronický napájací zdroj..." Spinane zdroje sa pouzivaju hlavne kvoli rozmeru, hmotnosti a parametrom, navyse maju aj lepsiu ucinnost ako linearny zdroj. To ale nic nemeni na tom, ze vystupne napatie je GALVANICKY, nie "FYZICKY" oddelene od sietoveho. To ale neznamena, ze na vystupe oproti vstupnej-sietovej strane ziadne napatie nieje, tieto zdroje su totiz zdrojom vysokofrekvencneho rusenia, preto sa pouzivaju na odrusenie filtre zlozene z L a C. Kvoli odruseniu je medzi primarnu a sekundarnu stranu takehoto zdroja pripojeny kondenzator bezpecnostnej triedy X (X1, X2). Pokial sa takyto zdroj pripoji do siete "naopak", teda je prehodena faza a sekundarna strana zdroja sa uzemni, tak cez tento kondenzator preteka okrem "rusivych" prudov aj maly bezpecny prud ktory je dany kapacitou kondenzatora, sietovym napatim a frekvenciou (impedancia kondenzatora). Kapacita kondenzatora je zvolena tak, aby prud v ziadnom pripade nemohol sposobit uraz, alebo smrt. Pri striedavom napati ≤ 250V / 50Hz je maximalna povolena hodnota 2.5nF aby zvodovy prud neprekrocil bezpecnu hranicu 10mA, v praxi sa ale pouzivaju mensie hodnoty v rade stoviek pF. To ale znamena, ze ked sa clovek chyti uzemnenia (kolik v zasuvke) a zaroven aj vystupnej casti nabijacky (kontaktov) pociti elektricky prud. Doporucujem vyskusat klasickou tlejivkovou skusackou (zapalne napatie tlejivky je okolo 70V). Tiez je mozne rozdiel potencialov namerat aj vhodnym voltmetrom na striedave napatie. Pri tomto kondenzatore je velmi dolezita jeho kvalita a spolahlivost, nakolko pri jeho prerazeni sa vystupe nabijacky objavi plne sietove napatie ! Ak to niekoho zaujima, tak tu je link na podrobny popis (pitvu) takejto nabijacky http://bit.ly/1ADDrVe Bezpecnostny kondenzator je vidiet na obrazku 2 a 4, je to ten bledomodry a okrem hodnoty kapacity ma vyznacenu aj triedu bezpecnosti. Este k tym spinanym USB nabijackam, jedna sa o napatovy zdroj 5V, ktory ma prudove obmedzenie (zvycajne 0.5-3A podla typu).
passco
Myslim si ze ludia maju obrovsky talent veci komplikovat.. preco brat moj nestaci povedat ze zly PCB dizajn stoji za smrtou zeny.. je vseobecne zname ze.okrem lacnych suciastok a odflaknuteho obvodu su aj velmi casto.typicke velmi male Gap na PCB.. casto pri lacnych smejdoch rozneho charakteru aj okolo 0.2mm .. co pri urcitych okolnosti moze vyvodit smrt a kondiky si mozes schovat.na prednasku c tomto pripade lebo su uplne offtopic..
edi
To sa pri falzifikatoch stava, tak ze pokoj jej dusi (alebo co).
passco
https://youtu.be/ZXSB1gToO6U
Pridať nový komentár
TOPlist