5 km vysoký mrakodrap, ktorý požiera smog

Aj keď sa ešte iba začal rok 2017, inžinieri sa už pozerajú 40 rokov do budúcnosti vydaním plánov na obrovský mrakodrap čistiaci ovzdušie.

Arconic, spoločnosť venujúca sa vede o materiáloch, si predstavila 4,8 km vysokú budovu postavenú z materiálov, ktoré sú buď vo vývoji alebo sa už dostali na trh, vrátane povrchov požierajúcich smog a vysúvateľných balkónov.

Inžinieri a furutisti sa tak snažili predstaviť si technológie, ktoré budú najviac užitočné o niekoľko dekád. Jednou z nich jenapríklad EcoClean, špeciálny povlak, ktorý pomáha budovám v samočistení a čistí aj okolitý vzduch. Tento povrch poskytuje nielen funkčnosť, ale aj estetiku. Technológia funguje s pomocou vodnej pary a slnka, ktoré sa miešajú s chemikáliami na povrchu materiálov kde je EcoClean a produkujú atómy známe ako voľné radikály. Tie sa potom priťahujú znečisťujúce častice a rozložia ich, aby sa potom mohli odlúpnuť z povrchu budovy- podobne ako mŕtva koža.

Ďalšou inováciou sú samotné okná. Nový dizajn sa nazýva Bloomframe, a jedná sa vo svojej podstate o motorizované okno, ktoré sa dokáže premeniť na balkón do jednej minúty. Podľa spoločnosti sa táto technológia dostane na trh v blízkej budúcnosti. Arconic, radšej ako minúť dvojnásobok peňazí na materiály pre okná a rímsy, chce investovať do flexibilných komponentov, ktoré vytvoria z budov viac ako len statických obrov.

Podľa Arconicu by mohli mrakodrapy postavené z 3D-vytlačených materiálov dosahovať aj viac ako 5 km. Ďalšie futuristické dizajny tejto spoločnosti zahŕňajú aj lietajúce autá, ultra-ľahké karosérie áut alebo aerodynamické krídla lietadiel.

Zatiaľ ale pokračujú v posúvaní limitov toho, ako môžu vyzerať moderné mrakodrapy. Podľa Sherri McCleary, jednej z hlavných materiálových vedkýň v Arconicu, veľa stavieb, ktoré si dnes nemôžeme dovoliť postaviť, budú dosiahnuteľné vďaka 3D-vytlačeným materiálom a vydržia unikátne klimatické podmienky s veľkou rýchlosťou vetrov. „Chceme optimalizovať materiály, ktoré môžu byť 3D vytlačené, aby sme dali architektom a inžinierom oveľa viac možností.“, povedala.

Zdroj: businessinsider

Image Credit: Arconic

Komentáre (9)
pistike
Stačilo by trocha viac sadiť rastliny stromy a prosto celkovo zelen. A nemusíte stavať žiadnu 5km budovu.
honzo nasraty
a kto na tom zarobi?
bobbb
Nebolo by jednoduchšie to ovzdušie nešpiniť?
dajkdsald
Ze ty chodis do prace na nejakom homemade drevenom bicykli...
Okolosediaci
"Ďalšie futuristické dizajny tejto spoločnosti zahŕňajú ... aerodynamické krídla lietadiel." Mno, netušil som, že krídla lietadiel doteraz NEBOLI aerodynamické :-))
asopro
Ja mám skúšku zo statiky, ale už som ju robil dávno. Chcel by som vidieť, aký bude ohybový moment na prízemí a aké by boli výkyvy na najvyššom poschodí - či tam nedostanú ľudia morskú nemoc :-)
asopro
Ja mám skúšku zo statiky, ale už som ju robil dávno. Chcel by som vidieť, aký bude ohybový moment na prízemí a aké by boli výkyvy na najvyššom poschodí - či tam nedostanú ľudia morskú nemoc :-)
peter123321
treba riesit pricinu nie dosledok. cize zbavit sa spinavych technologii ako diesel, benzin ... tak isto starostlivost o zelen a jej rozsirovanie moze vyznamne pomoct.
Jo
Znoska kalerabov Neexistuje, aby taky dom mohol niekto postavit. - Bud by bol zo superpevneho materialu, ktory zatial nie je ani vo vyhlade - rozhodne nie vytlaceny na tlaciarni, ktora uklada na seba samostatne vrstvy - Alebo by sa ohybal ako steblo obilia alebo bambus (co by bolo logicke pri tej stihlosti stavby) - no a to by som rad videl toho manika co by tam chcel byvat Sherri McCleary by mozno urobila lepsie kledy spekulovala nad 3D tlacenym kuriatkom na obed. (Lojzo Funes jej uz smer naznacil)
Pridať nový komentár
TOPlist