Nezvyčajné linuxové distribúcie

V dnešnom článku si predstavíme tri tak trochu nezvyčajné linuxové distribúcie. Ako prvý si predstavíme open source projek od Intelu potom slovenskú linuxovú distribúciu tzv. Ubuntu s pod Tatier s názvom Greenie Linux a nakoniec si predstavíme distribúciu s názvom Slackware.

Moblin

Ako prvý v poradí to bude linux Moblin. Moblin, je open-source projekt odštartovaný Intelom v snahe vyvinúť jednoduchý operačný systém pre netbooky či iné mobilné zariadenia s ohľadom na ich možnosti. O mobline sme vás prednedávnom už informovali v tejto novinke.




Keď sa objavili prvé informácie o Mobline hned mi napadlo že stojí za vyskúšanie. Linux snažiaci sa o bežného užívaťeľa, navyše na mobilných zariadenia a od renomovanej spoločnosti, nečudo že sa novinky o nom objavili na mnohých počítačovo zameraných stránkach.





Inštalácia

Pozrime sa naň od začiatku, od prvého kroku ktorým je pri stretnutí s operačným systémom inštalácia, respektíve ešte pred ňou jeho získanie. Moblin si je možné stiahnuť zo stránky projektu v sekcii DOWNLOADS kde nájdeme image, či už formou torrentu alebo priamo cez tento link. Moblin v.2 je aktuálne vo vývoji v štádiu BETA verzie.

Systém je možné inštalovať ci už z USB kľúča alebo z CD/DVD. Ja som sa rozhodol systém inštalovať z USB kľúča. Keď už som mal IMAGE stiahnutý v PC tak pomocou programu W32DiskImager som si vytvoril bootovatelné USB.

Postup je nasledujúci:
  • Stiahnite si program W32DiskImager
  • Rozbalíte do zložky
  • Spustíte W32DiskImager.exe

  • Vyberiete image file (v mojom/vašom prípade image moblin)
  • Vyberiete príslušnú jednotku v ktorej sa nachádza USB.
  • Kliknete na tlačítko Write.


Ak sa rozhodnete inštalovať systém z CD/DVD tak ho jednoducho napálite na príslušne médium.

Kľúč či CD/DVD máme pripravené, môžeme začat. Kľúč do portu (CD/DVD do mechaniky) a reštart (resp. štart). Inštalácia prebiehala hladko. Po nabootovaní som zvolil možnosť "Boot and Install". Pri výbere jazyka som mal možnosť výberu z 11-tich jazykov a to: arabic, dva krát bol na výber chinese, english, french, german, hindi, japanese, portuguese, spanish. Po výbere jazyka nasledovalo rozdelenie diskov, opäť všetko hladko, neobjavil sa žiadny problém. Kedže moj disk je rozdelený na viacej partícií a nechcel som prísť o svoje data tak som zvolil možnosť "create custom layout" a naklikal som si jednotlivé partície. Vytvoril som si rootovskú partíciu "/" a partíciu pre swap. Čas inštalácie bol približne päť minút, čo ma milo prekvapilo. Na konci inštlácie som zadal meno heslo, inštalátor mi pogratuloval k úspešnej inštalácii a požiadal ma o reštart.

V systéme Moblin

Spustenie systému prebehlo rýchlo, tým u mňa Moblin získal ďaľšie plus. Systém máme nainštalovaný, je čas začať skúmať a hladať kde sa čo nachádza. Po kliknutí na hornú časť obrazovky alebo stlačenia klávesy "win" sa vám vysunie lišta kde nájdete 8 ikoniek: myzone, status, people, internet, media, pasteboard, aplications a zones. V pravom hornom rohu sa nachádza stav batérie, nastavenie hlasitosti, nastavenie jasu, internetové pripojenie a nesmie chýbať čas a dátum. Ako prvé som skúsil pripojenie na internet cez wifi. Wifi bola plne podporovaná a pripojenie bolo bezproblémové. Spustil som internetový prehliadavač a zistil som, že v ňom chýba flashplayer, ten som doinštaloval cez konzolu ktorá sa nachádza v aplications. Zároveň som spravil hned aj update a upgrade systému.
  • sudo yum install update
  • sudo yum install upgrade

  • Po úspešnom update a upgrade som systém reštartoval. Pri opätovnom spustení systému som už mal na výber aj systém s novším jadrom 2.6.29.4-6.1. Po pár klikaniach som zistil, že všetko potrebné sa nachádza hore na lište alebo v aplications. v aplications nájdete vlastne všetko od obľúbených aplikácií cez internet hry až po systémove nástroje.





    Moblin - Záver

    Systém bol inštalovaný na notebooku s názvom LENOVO THINKPAD R61.

    Veci na ktorých sa ešte pracuje alebo ktoré ešte v systéme chýbaju sú označené ako "comming soon". Pri práci v systéme som zaznamenal jemné pukanie/praskanie v reproduktoroch, zvuk bol veľmy potichu aj keď hlasitosť na notebooku a v systéme bola nastavená na maximum. Nikde som nenašiel kde sa systém vypína, tak som to skúsil cez terminál, ale systém sa aj tak nevypol. Problém som mal s kodekmi, ktoré sa v repozitároch nenachádzali, nenašiel som ich tam, takže prehrávanie DVD a divx nešlo. Nesmiem zabudnúť na padanie systému po pár hodinách prace kde riešením bol iba reštart.

    Veľké plus mala u mna jednoduchá a rýchla inštalácia ktorú zvládne v podstate každý. Spúštanie systému bolo rýchle ,čo sa mi páčilo, rovnako ako aj prehladnoť v systéme či dizajn a jeho jednoduchosť.

    Ako už bolo spomenuté systém je ešte len vo fáze BETA verzie, tak sa dá predpokladať že jeho nedostatky budú vo finalnej verzii odstránené.








    Komentáre (5)
    4A41524F
    Greenie 5j používam už nejaký ten mesiac-dva, možno viac (od beta verzie) a je to vydarená distribúcia. Funguje mi na všetkých strojoch ktoré doma mám (napr. aj na notebooku Toshiba L20-183) a zatiaľ som nenašiel závažnejší problém ktorý by sa nedal jednoducho vyriešiť. Je to dobrý systém (aj keď upravený), jednoduchý a je zadarmo :). Som rád že sa o túto slovenskú distribúciu zaujíma aj pc.sk.
    rado3105
    bolo by zaujimave keby ste urobili nejaky clanok napr. o Sabayon Linux, doteraz u mna vedie a uz som mal nainstalovane vselico(gentoo, ubuntu, archlinux, debian, mandrake, mandriva, linuxOS). Uzasna vec na nom je ze to co je pre gentoo(ma dost siroky okruh profi pouzivatelov, vynikajuca podpora a hlavne pomoc v pripade problemov) ide aj na sabayon(sabayon vychadza z gentoo a dokaze instalovat z portage), pricom ma aj vlastny repozitar na instalaciu softu(layman), taktiez ma pomerne siroku zakladnu pouzivatelov. Oproti gentoo je podstatne jednoduchsi(co sa konfiguracie, instalacie tyka, softer neni potreba kompilovat pri kazdej instalacii ako to je pri gentoo(ale kto chce moze). Oproti ubuntu sa vyznacuje podstatne vacsou stabilitou a mensou problemovostou.
    bucala
    Ja som mal na ASUS Eee1000H nainstalovany Moblin... no je to poznat ze to nieco ine... aj ked to v podstat Linux tak vzhlad sa tomu ani velmi nepodoba pripadal mi velmi pekny a dalo sa na tom velmi rychlo a dobre pracovat... len problem drivery... ako napr WLan a tak som sa s tym trapil:D Podlamna na taky model ako je moj a ine podobne bude tento OS ako stvoreny...
    panasonic650
    "Nikde som nenašiel kde sa systém vypína, tak som to skúsil cez terminál, ale systém sa aj tak nevypol." - autori tvrdia ze je to zbytocnost. Vypina sa IBA POWER tlacitkom na NB.
    Ladislav Albert
    Dobrý deň. Volám sa Ladislav Albert a som z Fiľakova. Mal by som k Vám prosbu ohľadom Greenie - Ubuntu spod Tatier. Ja som tento Op. Systém používal pred niekoľkými rokmi a mne sa zapáčil a som ho aj používal dlhšiu dobu, len mi potom odišiel PC a musel som si kúpiť niečo tak som sa rozhodol si kúpiť pred piatimi rokmi NB. No ten mi nedovolil nainštalovať Greenie - Ubuntu spod Tatier, tak som bol nútený si nainštalovať WINDOWS 7. S ktorým som nebol až tak veľmi spokojný. Chcel by som sa spýtať že či by som si mohol nainštalovať Greenie - Ubuntu spod Tatier tento Op. Systém na môj NB. Je to ASUS INTEL CORE inside i3. Už som o tom viac krát uvažoval ako by som to mohol prerobiť a aj som zo pár vecí už vyskúšal ako napríklad VIRTUAL BOX atď... ale sa mim to nepáčilo nebolo to ono. Veľmi pekne poprosím a radu lebo som zúfalí a neviem si rady, vopred Vám ďakujem za vašu ochotu z pozdravom Albert. A držím Vám palce je to fajn čo robýte, lebo týmto Systémom Linux nám dávate slobodu a volnú fantáziu je to fajn že sú Ľudia ktorý sa tým zaoberajú... .
    Pridať nový komentár
    TOPlist