MSI GT683DX – herné monštrum G série

Nielen deti sa radi hrajú. Poznám veľmi veľa dospelých ľudí, ktorí nedajú dopustiť na kvalitné, nové, či staré hry. Dnešná recenzia bude venovaná notebooku, ktorý má v náplni práce uspokojenie aktívnych hráčov.


MSI GT683DX – Hardvérová výbava, Špecifikácie

Je niekoľko dôvodov, prečo miesto stolného výkonného PC siahnuť po notebooku. Takéto stroje však bývajú cenovo úplne niekde inde.

MSI G patrí snáď už k legendárnym a notoricky známym sériám herných notebookov. Dnes recenzovaný GT683DX je oblečený do staro-nového šasi, ktorý MSI G sprevádza už nejaký ten čas. Čo však dostanete za svoje peniaze? Oplatí sa investovať nemalú finančnú čiastku do prenosnej hernej mašiny? Prajem príjemné čítanie.

Procesor

Intel Core i5 2410M s frekvenciou 2,3 GHz
3 MB L3 Cache
2 jadrá, 4 thready
Intel Turbo Boost 2 s frekvenciou 2,9 GHz
Max TDP: 35 W

OS

Genuine Windows® 7 Ultimate
Genuine Windows® 7 Professional
Genuine Windows® 7 Home Premium

Chipset

Mobile Intel® HM67 Express Chipset

Memory

6 GB DDR3

LCD Size

15.6" HD (1366 x 768)
15.6 FHD (1920 x 1080)

Graphics

NVIDIA GeForce GTX570M s 1,5 GB vlastnou GDDR5 pamäťou

Graphics VRAM

1,5 GB vlastné GDDR5 pamäti

HDD (GB)

500GB/7200 RPM
640GB
320GB+320GB RAID 0
500GB+500GB RAID 0
120GB SSD + 500GB HDD

Optical Drive

Super-Multi  DVD

Audio

2 HD Speakers+1 Subwoofer

Webcam

Webová kamera 2 Mpx

Card Reader

SD(XC)/MMC/MS/XD

LAN

10/100/1000

Wireless LAN

802.11 b/g/ n

Bluetooth

V2.1+EDR

D-Sub (VGA)

1

HDMI

1

USB 2.0 port

2

USB 3.0 port

2

eSATA

1

eSATA/USB Combo

N/A

Mic-in/Headphone-out

1/1

Line-in

1

Express Card

N/A

Modem port

N/A

Keyboard

Gaming 103-key, Chiclet type

AC Adapter

150W !

Battery

9 Cells

Power Management

N/A

Dimension

396 x 265 x 35 - 46 mm

Weight (KG)

3.5

 

Hardvérová špecifikácia svedčí o poslaní notebooku.

Použité CPU patrí k často používaným výkonným dvojjadrovým procesorom. Na trh bol uvedený v Q1 roku 2011. CPU je založené na architektúre Sandy Bridge a okrem dvoch fyzických jadier ponúka Hyperthreading. Vďaka tejto staronovej technológii dokáže CPU spracovávať súbežne až štyri vlákna, namiesto dvoch. I5-ka na rozdiel od i7 disponuje „len“  3MB L3 cache. Základný taktovací kmitočet sa pohybuje v rozmedzí 2,3 – 2,6 GHz, pri aktívnom single core režime až 2,9 GHz.

 

 

Špecifikácie samotného procesora nájdete tu: http://ark.intel.com/products/52224/Intel-Core-i5-2410M-Processor-(3M-Cache-2_30-GHz)

Použitie výkonnej grafickej karty nie je prekvapením. NVIDIA GeForce GTX570M by mala uspokojiť potreby aj veľmi náročných hráčov. GPU obsahuje až 336 CUDA jadier, ktorých frekvencia sa pri 570M vyšplhala až na 1150 MHz. Karta je osadená pamäťami typu GDDR5. Šírka zbernice 192 bit, frekvencia pamäte 1500 MHz a jej priepustnosť 72 GB/s veštia veľmi vysoký výkon v takmer každej aplikácii.

http://www.geforce.com/Hardware/NotebookGPUs/geforce-gtx-570m/specifications

 

Osadené HDD len dopĺňa celkovo vyváženú zostavu. Či sa do hráčskej mašinky nehodí viac kombinácia SSD+HDD, nechám na uvážení každého. Každopádne, skúsenosť nepustí a aj v tomto prípade si dovolím tvrdiť, že použitý HDD „brzdí“ celý notebook. Jednoznačne ide o najmenej výkonnú súčasť celku. Použitý bol 500 GB SATA disk s označením WD Scorpio Black 500 GB. Ten sa pýši okrem celkovej kapacity 500GB nominálnou rýchlosťou otáčania platní 7200RPM (Buffer 16 MB). Opäť ide o často používaný disk, ktorý by mal podľa špecifikácií výrobcu dosahovať výkon desktopových HDD.

 

Komentáre (14)
elementar
Preco do specifikacii nezahrniete aspon pribliznu cenu aj ked v USD ? Pri kazdej recenzii
Broslowski
Ja sa ospravedlnujem, este som zistoval uplne presne modelove oznacenie od MSI. cena je v zavere recenzie :)
fanthomass
Chcem sa opýtať, že prečo nie je v recenzii "pofotené" aj vnútorné usporiadanie notebooku? Lebo nakoľko podľa obrázkov bola už "záručná" plomba pretrhnutá, tých pár šróbov ste už mohli dať dole a ofotiť to chladenie + ostatné vnútro. čo sa týka zvuku, tak môžem súhlasiť s tým, že repro booku je nadpriemerné, ale bola/i aj séria/e tohto notebooku, kedy bolo zvukové podanie ešte lepšie a to poznateľne, teda fakt značne.. Hovorím o bývalých seriách GX660 a GT663, kedy okrem daných osadených repro dynaudio bol na podporu zvuku ešte inštalovaný/použitý aj soft - DTS Surround Sensation UltraPC. Toto DTS po zapnutí a nastavení podporných funkcií DTS surround Sensation speaker + dts boost dokáže zo zvuku vyčarovať omnoho väčšiu kvalitu, než ten akuálne použitý soft THX TruStudio Pro Provides. Rozdiel je tam fakt patrný a počuteľný. Ja som mal oba booky doma a rozdiel bol počuteľný už od prvého zapnutia.. No a keď som k horšiemu zvuku z novšieho modelu ešte prirátal aj kategoricky horší touchpad (novšie rady touchpad Sentelic Multi Touchpad vs staršia rada GX660 + GT663 - Synaptics), kde tento Sentelic bol presne ako je v recenzii uvedené až neznesiteľne nepoužiteľný, kde sa skutočne často zasekáva, pohyb je trhavý, scrollovanie hotový horor, tak som sa rozhodol tú novšiu radu v rámci siedmych dní vrátiť a nechal som si môj starší GX660, ktorý je síce parametrovo menej výkonný book (i5 460m + HD5870m), ale touchpad tu funguje veľmi dobre a bez akýchkoľvek zaváhaní a tiež výstupný zvuk z booku je o dosť lepší. Nerozumiem prečo MSI podľa mňa pri inak výborných notebookoch urobilo túto "dvojzmenu" k výrazne horšiemu.. Pre mňa je to podstatný rozdiel pre ktorý pokiaľ sa novšie rady nevrátia k pôvodnému softu zvuku a touchpadu už notebook MSI určite nekúpim...
Broslowski
Spravny postreh! Taktiez chybaju podaktore testy. Notebook nam bol zial k dispozicii len na par dni. Co sa stihlo, je v recenzii. Bez uplnej demontaze sa ku chladeniu aj tak nedostanete. Treba dat dole myslim komplet vsetko. Dakujem za komentar.
like
Herne monstrum MSI GT683DX v cene okolo 1 029,28 €. Vsetko by bolo v pohode, az na ten cpu fail i5.
jackhammer
to ludia vazne este kupuju "herne" laptopy?
Broslowski
osobn esi myslim ze ano :) aky je dovod nekupit ak ma clovek prachy? nezabera to miesto, ked sa clovek dohra moze zbalit a hodit do skrine .. paradna vec.
jackhammer
ja len proste neverim laptopovemu chladeniu z hladiska dlhsieho pouzivania
miroh
neveris lebo si to nevyskusal....
jackhammer
ale vyskusal a po roku pol zhorela grafika
dstudio
U mna na alienwari chladenie funguje bez problémov, pri maximalke crysis 2 je teplota jadra zhruba 67°C na GTX560M 1,5Gb vram.
like
To si sa mal skor spytat, ze to este ludia kupuju "herne" pc? :D
jackhammer
haha srandista,kuk do nakupnej poradne
PeITeeR
.
Pridať nový komentár
TOPlist