Microsoft Windows 7 - História a edície

V sérii článkov o novom operačnom systéme Microsoft Windows Seven sa oboznámime s funkciami nového operačného systému, porovnáme si funkcie s predošlými verziami systémov Windows a spomenieme niektoré tipy a triky.

"Windows Seven", dve slová, ktoré dnes počuť na každom rohu. Microsoftu sa tento systém skutočne vydaril (na čom sa zhodnú aj niektorí priaznivci systému Windows XP). Samozrejme Windows Seven neunikol ani nášmu oku, preto sa môžete tešiť na tipy a triky, rôzne "tweaky", porovnania, skryté funkcie, zmeny oproti predošlým verziám a mnoho iného. Na úvod si však položíme jednu rečnícku otázku, ktorú si zodpovieme až v poslednom článku: "Je Windows Seven revolúcia či evolúcia?"

História

Microsoft Windows Blackcomb, dnes operačný systém známy pod menom Seven, bol operačný systém, ktorý mal uzrieť svetlo sveta po vydaní Windows XP (Windows Whistler) a Windows Server 2003 (Windows Whistler Server). Názov Blackcomb si Microsoft vypožičal z lyžiarskeho centra Whistler Blackcomb.

Jednou z nových funkcií, ktoré mal Blackcomb dostať bol úplne nový systém súborov založený na relačných databázach, tzv. WinFS (Windows Future Storage). Neskôr bol Blackcomb odložený kvôli plánovanému vydaniu "druhoradého" operačného systému Windows Longhorn. Longhorn mal prísť v roku 2003 a v polovici tohto roku nadobudol niektoré funkcie z Blackcombu. Konkrétne WinFS, Desktop Window Manager, či nové verzie systémových komponentov založené na .NET technológii.

Keďže v tých dobách bol najväčší rozmach červov (Blaster, Sobig a Welchia), Microsoft bol nútený pozastaviť vývoj a venovať sa vývoju service packov pre operačné systémy rodiny Whistler. Vývoj Longhornu bol tiež "resetnutý" v septembri 2004. V roku 2006, po vydaní Windows Vista, sa zmenilo kódové označenie z Blackcomb na Vienna (možno ste ho už podaktorí počuli) a začalo sa pracovať na novom klientskom operačnom systéme, ktorý mal interný názov Windows Seven. Tento interný názov sa 13. októbra 2008 stal aj oficiálnym názvom nového klientského operačného systému.

Windows 7 mal byť viac "zameraný na používateľa", lepšie využívať systémové prostriedky, nemal mať problémy s kompatibilitou ako Windows Vista po svojom predstavení a vo finále mal byť oveľa svižnejší. Ako to teda bolo s jednotlivými buildmi sedmičky?

Milestone 1

Prvá M1 verzia, zaslaná kľúčovým partnerom Microsoftu v januári 2008. Mala nové funkcie taskbaru ktoré dnes vídame vo finálnej verzii (Pin / Unpin).

Milestone 2

Build s číslom 6589, vyšiel v Apríli alebo Máji roku 2008. Mal úplne odlišný taskbar ako Windows Vista, ktorý bol rozdelený do sekcií rôznej farby.

Milestone 3

Verzia Milestone 3 stratila vstavané súčasti operačného systému ako Calendar, Contacts, Mail, Meeting Space, Movie Maker, a Photo Gallery. Niekoľko vstavaných aplikácii zasa prešlo vizuálnou zmenou, používali Ribbon Interface (z Office 2007). Táto verzia sa dostala do obehu 7. Septembra 2008.

Pre-Beta

Build s číslom 6801 sa dostal do obehu 28. októbra 2008, obsahoval podobu taskbaru z finálnej verzie (Windows 7 Taskbar však nebol implicitne zapnutý). Tento build obsahoval funkcie, ktoré boli vypustené z finálnej verzie, ako napríklad Accelerators, RSS-feed pozadia a Pen and Touch panning.

Beta

Build s číslom 7000. Oficiálne bola vydaná 7. januára 2009 pre TechNet a MSDN predplatiteľov.

Pre-Release Candidate

Označenie Pre-RC môžeme nájsť u buildov 7022, 7048, 7057, 7068 a 7077. Prinášali možnosť vypnúť viac súčastí operačného systému ako u predošlej verzie Windows. Užívatelia mali možnosť vypnúť Windows Media Player, Windows Internet Explorer či Windows Gadget platform.

Release Candidate

Build 7100 - build, ktorý používa väčšina ľudí dodnes (asi aj preto, že je zadarmo). Pre verejnosť bol tento build dostupný od 5. mája 2009.

Pre-Release to Manufacturing

Rovnako ako Pre-RC, tak aj Pre-RTM je označenie niekoľkých verzíí, konkrétne 7106, 7127, 7137, 7201, 7229, 7231, 7232, 7260, 7264, 7600-16384. Všetky sa dostali do obehu nelegálnou cestou približne týždeň od ich skompilovania.

Release to Manufacturing

Build s označením 6.1.7600.16385.win7_rtm.090713-1255 sa stal "poslednou" verziou. Táto verzia je naoko rovnaká s tou, čo nájdeme v ponukách internetových obchodov. Bol vydaný aj build s číslom 7600.16399.win7_gdr.090722-1835, ktorý obsahuje opravy chýb v jadre. Oficiálne vyjde Windows Seven 22. októbra 2009, dodávať sa bude v šiestich edíciách:

Windows 7 Starter:

Edícia s najmenej funkciami, bez Aera a 64-bitovej podpory. V obchodoch ju nenájdete, dodáva ju výrobca predinštalovanú na zariadení.

Windows 7 Home Basic:

Edícia, ktorá bude k dostaniu v rozvojových krajinách. Niektoré súčasti Aero nie sú v tejto verzii dostupné.

Windows 7 Home Premium:

Edícia mierená pre domácich užívateľov, obsahuje Windows Media Center, Windows Aero a prvky na ovládanie dotykom.

Windows 7 Professional:

Edícia pre entuziastov a malo-podnikovým užívateľom, má všetky súčasti Windows Home Premium a pridáva možnosť pridať sa do Windows Server domény. Obsahuje aj súčasti ako Remote Desktop, Encrypting Filesystem, prezentačný mód a  Windows XP mód.

Windows 7 Enterprise:

Edícia, ktorú nenájdete v obchodoch, ani predinštalovanú. Túto verziu vám dodá priamo Microsoft a je mierená pre podnikovú sféru, to znamená žiadne predinštalované hry sa nekonajú. Namiesto neho tu nájdeme súčasti ako podporu UNIXových aplikácii, kryptovanie BitLocker a možnosť MUI balíčkov (Multilingual User Interface – inštalovateľné jazyky do systému).

Windows 7 Ultimate:

Najdrahšia a zároveň najkompletnejšia edícia rodiny Windows 7. Má všetky súčasti spomenuté u jednotlivých edicií, čiže kombinuje domáci a podnikateľský segment. Užívatelia edícii Home Premium a Professional si budú môcť zaobstarať upgrade na túto edíciu.

Na záver teda súhrn o čo prídete alebo čo dostanete navyše:


Anytime Upgrade

Windows 7 po vzore Visty bude mať aj možnosť upgradovať spomedzi edícii Windows 7. Na trh sa budú dodávať (zatiaľ potvrdené) tri balíčky:

  • Starter na Home Premium
  • Home Premium na Professional
  • Home Premium na Ultimate

Samozrejme, je tu aj možnosť "inovovať" vašu Vistu na Windows 7. Microsoft vydal jasnú tabuľku z čoho na čo sa bude dať upgradovať:

 

Nabudúce si povieme niečo o inštalačnom procese, ako inštalovať Windows 7 z USB kľúča (napríklad na netbook) a mnoho iného :)

Komentáre (13)
silv431
lubos679
Nechapem, preco Microsoft obmedzuje lacnejsie verzie tym, ze odstrani cele Aero alebo niektore funkcie Aera. Som proti obmedzovaniu a som za maximalne 2 edicie a nie 5 edicii, ale odobratie Area mi ako obmedzenie naozaj nepride.
misak007
Nie si sam kto namieta, Win7 je v pohode ale vela ludom vadi to rozdelenie, toto uz Mrkvosoft prehnal. Mne to je jedno ja vzdy len ultimate, ale faktom zostava ze je to (nie hlupo) ale privela podelene...
Snake
ide o lepšie potreby pre koncového zákazníka, navyše neviem čo sa Luboš rozčuluješ, Home Basic u nás pravdepodobne ani nedostaneš. A čo sa týka Aera, je to samozrejmosť, keď niekto kúpi minimálnu "zakúpiteľnú" verziu OS, nech je obmedzovaný aj napríklad tým že nemá Aero. Cena za upgrade z HB na HP je minimálna. HB neni pre človeka čo používa OS doma, to je pre ľudí čo nie sú gramotní v oblasti IT.
Sagittarius
Snake,co mam urobit ja s OEM Vistou Home Basic 32 bit,zakupenou pred dvoma rokmi?Mam narok na upgrade? Nevyznam sa v tom. Vdaka
Snake
Samozrejme že máš nárok na upgrade, na 32bit HP alebo Ult.
Sagittarius
A nevieš asi tak cenu za upgrade na HP ? Poprípade ako to vykonať, bol by som ti vdačný :)
Snake
Cena najskôr ako bola z HB na HP/ULT u Visty, US ceny su nasledovne: * Windows 7 Home Premium (Upgrade): $119.99 * Windows 7 Professional (Upgrade): $199.99 * Windows 7 Ultimate (Upgrade): $219.99. Prípadne sa pozri na stránku MS: http://www.microsoft.com/windows/buy/offers/upgrade.aspx , proces upgradu môžeme prebrať na fóre.
alex281
Sagittarius
Ďakujem za info,skúsim sa ozvať aj na fóre
shigi
...a ja som si chcel upgradovat Vistu (Home Premium) na Win7 Pro :( ...neviete nejaky prakticky dovod, preco to nejde?
Snake
Lebo upgradovať sa dá iba medzi rovnakými edíciami (výnimka je HB), čiže HP > HP a tak.
alex678
Pridať nový komentár
TOPlist