Dve zvukové karty od Creative – pre hráča i milovníka hudby

Dnešná recenzia bude venovaná dvojici veľmi zaujímavých zvukových kariet od výrobcu audiotechniky CREATIVE.


Recon 3D Fatal1ty Professional, X-Fi Titanium HD - Úvod, Špecifikácie

Táto spoločnosť sa v oblasti zvukových kariet pohybuje už od roku 1990 a určite má koncovému zákazníkovi čo ponúknuť. Výrobca skĺbil svoje dlhoročné skúsenosti na trhu a prináša novinku s modelovým označením Sound Blaster Recon 3D FATAL1TY Professional. Na porovnanie nám pán z Creative pridal do tašky aj ich špičkový model, určený pre náročných poslucháčov hudby, no na svoje si prídu aj ľudia, ktorí si radi čosi zahrajú. Bavíme sa samozrejme o Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD. Tento model podľa výrobcu zaručuje čo možno najkvalitnejší zvuk pre audiofila, hráča, no i amatérskeho hudobníka.

 

SoundBlaster Recon 3D Fatal1ty Professional

Špecifikácie

SoundBlaster Recon 3D Fatal1ty Professional
24-bit Analog-to-Digital prevodník z analógového vstupu
viac ako 96 kHz sample rate
24-bit Digital-to-Analog prevodník, prevod z digitálu na analóg, vyvedené sú analógové výstupy
viac ako 96 kHz sample rate na analógové výstupy
16-bit to 24-bit nahrávacie sampling rates
8,11.025,16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 a 96kHz
Konektivita
Line In / Microphone In: Shared 1/8" mini jack
Slúchadlá : 1 x 1/8" mini jack
Výstup na reproduktory : 3x 1/8" mini jacks
Optický výstup: TOSLINK
Optický vstup: TOSLINK
Podporované reproduktory
Stereo/2.1 reproduktory
5.1 reproduktory
Slúchadlá
Pripojenie k PC
PCI Express 1x
Požiadavky na ostatný HW
Intel® Core™ 2 Duo or AMD® equivalent processor, 2.2 GHz or faster
Intel, AMD® or 100% kompatibilná základová doska
Microsoft® Windows® 7 (32/64-bit)
1GB RAM
600 MB voľného miesta na disku
Dostupný  PCI Express® (x1, x4 or x16) slot
Dostupná  CD-ROM or DVD-ROM jednotka
Orientačná cena
~105EUR s DPH (priemerná cena, august 2012)
Stránka produktuSoundBlaster Recon 3D Fatal1ty Professional

 

Z uvedených špecifikácií sa nedozvedáme takmer nič. Zvuková karta používa nový čip od Creative s označením Sound Core3D, ktorý má poslúžiť svojou kvalitou najmä profesionálnym, či amatérskym hráčom. Tento viacjadrový čip zabezpečuje podľa slov výrobcu veľmi vysokú kvalitu zvuku pri nízkej spotrebe celej zvukovej karty. Ďalšie zaujímavé parametre nájdeme až v tlačovej správe k uvedenému Core 3D čipu z 31. mája 2011. Štyri jadrá, šesťkanálový 24 bitový digitálno – analógový prevodník s odstupom signál/šum 102 dB, štvorkanálový analógovo – digitálny prevodník s odstupom signál/šum 101 dB, integrovaný slúchadlový zosilňovač, rozhranie pre pripojenie mikrofónu, S/PDIF vstupy a výstupy (žiaľ len optika).

 

Okrem hore uvedeného výrobca na svojom webe publikuje aj niekoľko ďalších technológií či vychtávok,  ktoré táto zvuková karta prináša:

- Schválená od Fatal1ty Produkt bol zvolený profesionálnymi hráčmi, je riadne certifikovaný a testovaný, aby mohol zabezpečiť hráčom maximálny možný herný výkon.

- Poháňaná novým štvorjadrovým Sound Core3D  procesorom zvuku.

- THX TruStudio Pro technológie, THX TruStudio Prosound vytvárajú realistické podanie zvukovej kulisy vrátane 3D zvukového efektu jak pre reproduktory, tak pre slúchadlá.

- CrystalVoice, technológia, ktorá zabezpečuje čistotu a jasnosť prednesu pomáha lepšej zrozumiteľnosti hlasu pri komunikácii cez internet.

- Sound Blaster Beamforming mikrofón, pri použití s CrystalVoice Focus vytvára pribalený mikrofón akustickú zónu. Hluk mimo tejto zóny bude systémom aktívneho potlačenia okolitého hluku odrušený.

- Samostatný slúchadlový zosilňovač. Podporuje slúchadlá v impedancii až 600 ohm.

- Kódovanie Dolby Digital Live. Umožňuje pripojenie k dekóderu alebo domácemu kinu cez jeden kábel, cez ktorý je schopný preniesť až 5,1-kanálový zvuk.

- Scout Mode - patentovaná technológia, ktorá umožní hráčom najmä akčných strieľačiek počuť svojich nepriateľov z väčšej vzdialenosti, čo umožní hráčovi výraznú taktickú výhodu v boji.

 

Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD

Špecifikácie

SoundBlaster X-Fi Titanium HD

Rozlíšenie digitálno – analógového prevodníka:

Primárny výstup  : 24-bit, 192kHz
Slúchadlá (330Ohms): 24-bit, 192kHz
Slúchadlá (33Ohms): 24-bit, 192kHz
Aux In: 24-bit, 96kHz
Výstupná úroveň (v plnom rozsahu):Primárny výstup : 2Vrms
Slúchadlá (330Ohms): 1Vrms
Slúchadlá (33Ohms): 1Vrms
Aux vstup: 2Vrms
SNR (20kHz Low-pass filter, A-Wgt), @ 24-bit, 96kHz
Odstup signál/šum
Primárny výstup : 122dB
Slúchadlá (330Ohms): 117dB
Slúchadlá (33Ohms): 115dB
Aux vstup: 118dB
THD+N (20kHz Low-pass filter): Celkové harmonické skresleniePrimárny výstup : 0.001%
Slúchadlá (330Ohms): 0.001%
Slúchadlá (33Ohms): 0.006%
Aux vstup: 0.001%
Frekvenčná odozva (s poklesom max, -3.5dB):Primárny výstup 10Hz to 90kHz
Slúchadlá (330Ohms): 10Hz to 46kHz
Slúchadlá (33Ohms): 10Hz to 46kHz
Aux vstup: 10Hz to 46kHz
Minimálne systémové požiadavky

Intel® Core™ 2 Duo or AMD® equivalent processor, 2.2 GHz or faster
Intel, AMD® or 100% kompatibilná základová doska
Microsoft® Windows® 7 (32/64-bit)
1GB RAM
600 MB voľného miesta na disku
Dostupný  PCI Express® (x1, x4 or x16) slot
Dostupná  CD-ROM or DVD-ROM jednotka

Orientačná cena~147EUR s DPH (priemerná cena, august 2012)
Stránka produktuSoundBlaster X-Fi Titanium HD

 

Už z dostupných špecifikácií musí byť každému znalému jasné, že toto nebude len taká obyčajná zvuková karta. Výstupná úroveň signálu z primárneho výstupu predstavuje až 2Vrms, čo je skutočne dosť na zvukovú kartu. Taktiež prekvapil výstup na slúchadlá, ktorým bude dodávaný signál s maximálne úrovňou 1Vrms, čo je opäť skutočne dosť. Frekvenčná odozva je deklarovaná na pokles maximálne 3,5 dB. Rozsah je plne postačujúci na pokrytie celého ľudským uchom počuteľného frekvenčného pásma.

Taktiež hodnoty skreslenia pripomínajú skôr lepšie D/A prevodníky ako obyčajnú zvukovú kartu do počítača, a to platí jak pre hodnoty pre výstup, tak pre vstup.

Výrobca ďalej uvádza, že zvuková karta je osadená kvalitnými súčiastkami, ktoré zabezpečujú čistú signálovú cestu.

Ďalšou zaujímavosťou je použitie vymeniteľných operačných zosilňovačov, ktoré sa starajú o plné vybudenie napojených slúchadiel. Vďaka tomu možno priamo do zvukovej karty pripojiť skutočne akékoľvek slúchadlá a možno očakávať, že zahrajú dobre aj bez dodatočného slúchadlového zosilňovača. Za zmienku stojí aj hardvérové akcelerovanie EAX 5.0, Dolby Digital DTS kódovanie,  no hlavne plná podpora ASIO, čo zabezpečuje minimálne nároky na CPU a veľmi nízku latenciu pri nahrávaní. Pri prehrávaní tento systém zabezpečuje obídenie natívnych Windows ovládačov. Digitálny signál z prehrávača putuje rovno na vstupy D/A prevodníka.

Už len parametrovo sú obe zvukové karty nadpriemerné. Každá je však vhodná pre iného spotrebiteľa. Zatiaľ čo prvá sa orientuje skôr na hráčske publikum, druhá je univerzálnejšia a parametrovo neurazí ani vášnivého poslucháča hudby, ktorý vlastní slúchadlá s veľkými nárokmi na vybudenie. Poďme si však ešte pred predstavením veľmi dôležitej časti týchto produktov, softvéru, povedať čosi o teórii, v ktorej sa budem snažiť uviesť čitateľa do problematiky spracovania digitálneho a analógového signálu. Prajem príjemné čítanie.

 

Komentáre (5)
Odar
Testik ESI Juli@ XTe neplanujete?
Broslowski
Veľmi rád, no netuším či vôbec robia zapožičavanie na recenzie. Idem skúsiť teda vybaviť. Inak ak sa ti dá a mal by si niekedy k dispozícii tú Titanium HD, určite vyskúšaj, zaujímal by ma tvoj názor na tú kartu. Ja som bol, ako vyplýva z recenzie, príjemne prekvapený.
Odar
Ja sa k nej urcite nedostanem. Ak budem menit zvukovku, tak prave cosi PCI Express, ale ako vies, potrebujem minimalne S/PDIF IN na znasilnenie clockovania. Inak to pre mna nema zmysel. Idealne word clock, ale taku hracku ponukaju zvukovky od RME / Lynx . . . a tam ceny zacinaju od 500 EUR :-/ U novej Juli@ ma zaujima v podstate len to, ci to chodi spolahlivo a ako su na tom ovladace. BTW povodnu (urcite tunenu) PCI Juli@ som pocul v BVaudio a bol som prekvapeny, co z jej analogoveho vystupu leze. Mozno uz ale na predvadzacku pouzivaju Essence, p. Bunta tam chcel menit operaky + vytunit napajanie. V akom stave to ma, to uz netusim.
Broslowski
tak to tu prajem prijemne hladanie... 500€ za transport nic moc..:)
orion
potrebujem poradit vlastnim slúchadlá Sennheiser HD600 ,zatial použivám integrovanu zvukovu kartu Realtek ALC889 codec na doske GA-A75M-S2V chcel by som vediet či by som slúchadla vyuźil lepšie na zvukovke Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD ?
Pridať nový komentár
TOPlist