BenQ BL2711U - skutočný 10-bitový 4K monitor

Na dlhodobý test sa nám dostal 4K monitor od Benq, model 2711U. Jeden z najlepších monitorov do 500€ pre grafikov a používanie CAD. Poteší vysokým rozlíšením ale taktiež podaním farieb. Dokáže obhájiť svoju cenu?


Úvod


Ako už vyplýva z názvu, displej má 27“ a dnes ešte nadštandardné rozlíšenie 4K. Ďalšou vecou, ktorou monitor vyniká je pokrytie gamutu štandardom sRGB aspoň na úrovni 100% (môže byť aj viac), čo zaručí bezproblémové zobrazenie farieb v HD štandarde. Monitor má ale 10-bitový panel, takže počet farieb je ďaleko väčší než je štandard, len dodám, že nejde o žiadne softvérové vylepšenie pomocou FRC ale o skutočnú 10-bitovú podporu. Prechody farieb sú tak výrazne jemnejšie než u bežných 8-bitových paneloch, ktoré sa môžu pýšiť aj väčším gamutom. Panel je typu IPS, ktorý je podsvietený LEDkami (pravdepodobne typickými bielymi, teda W-LED). Papierový jas je 300 cd/m2. Kontrast monitora je dnešné pomery už pomerne nízky len 1000:1, bežné herné VA monitory majú kontrast 3× vyšší. Dynamický kontrast je 20 000 000 : 1, ale čo presne toto číslo znamená nikto poriadne nevie. Frekvencie monitora sú od 30 – 60 Hz, podľa neoficiálnych informácií podporuje aj technológiu FreeSync v rozpätí 48 – 60 Hz. Väčšina používateľov, ak teda nie všetci, budú používať konektor s 60 Hz. Pre úplnosť úprava displeja je matná. Monitor podporuje potláčenia modrého svetla, to znamená, že napájanie nie je riadené pomocou PWM, podporuje tak Flicker-Free. BenQ je pritom jeden z lídrov v tejto oblasti. Technológia nie je nijak nová, len sa vracia späť do PC monitorov, pretože pred 2 – 3 rokmi predávané monitory boli na trhu stále väčšinou predávané s PWM, takže v tomto smere ide o značný posun.

Rozmery monitora sú 639 × 384,95 × 69,75 milimetra pri hmotnosti viac než 8 kilogramov, balenie má hmotnosť takmer 11 kilogramov. U poriadneho monitora pre profesionálov očakávate podporu pivotu, nastaviteľný stojan či otočný mechanizmus. Tento monitor spĺňa všetky tieto požiadavky. Sklon monitora je možný od -5 – 20°, uhol natočenie je možný od -45 do 45°. Pivot zase podporuje štandardných 90°. Ak budete potrebovať 3 monitory vedľa seba na výšky, nemáte žiaden problém, pretože nohu monitora je možné zdvihnúť až do 140 milimetrov. Po sotvérovej stránke vás môže zaujímať, že monitor sám identifikuje otočenie o 90°.

Spotrebu monitora som presnejšie nemeral, ale podľa výrobcu dosahuje až 105W, na PC monitor ide o značného žrúta. Typická spotreba je ale sotva polovičná. Malou náplasťou je zabudovaný adaptér priamo do monitora. Po stránke konektivity netreba mať žiadne obavy, monitor disponuje duálnym DVI-DL a dvojicou HDMI, jeden je žiaľ, trošku nepochopiteľne vo verzii 1.4, kedy podporuje maximálne 4K30. Našťastie tu máme ale HDMI 2.0 a DP 1.2, pričom obe porty sú schopné prenášať 4K60. Monitor má zabudovaný dnes už pomaly nastupujúci USB-HUB. Aby nebolo málo, výrobca zabudoval až 4× USB vo verzii 3.0. K tomu je ešte jeden vstupný USB 3.0. Monitor je tak ideálna voľba k notebooku, pretože Vám dokáže rozšíriť notebook až o 4 rýchle porty. Nechýba ani rýchle nabíjanie, podľa mojich testov s prúdom 2A.

Čo prekvapí sú zabudované 3W stereo reproduktory s celkovým výstupným výkonom 6W. Integrované reproduktory dokážu slušne vybudiť malú miestnosť, a nehrajú vôbec zle. Pri tomto PC monitore, skutočne nepotrebujete žiadne reproduktory. Monitor som napríklad používal s konzolou PS4 PRO a zvuk som musel stíšiť. Ak ale chcete, výrobca zabudoval ako vstup tak výstup pre slúchadlá. Áno, 3,5mm jack je samozrejmosťou. Na záver spomeniem podporu VESA štandardu.

 

Komentáre (2)
Vlado

Dobry den, doporucili by ste tento monitor aj na upravu fotografii? Viem ze BenQ ma aj radu SW, ktora je urcena priamo pre fotografov, ale je aj 2x drahsia. Dakujem.

Ján Kisty

Áno, je to aj foto monitor.

Pridať nový komentár
TOPlist