AMD FX-8370 s Wraith chladičom - ísť do toho či počkať na Zen?

 
Zen procesory od AMD vyzerajú sľubne a debutovať by mali ešte pred koncom tohto roka. Ich výkon zatiaľ nepoznáme, no zaujať sa stále snažia existujúce AMD procesory Vishera. Nečakane som sa dostal k 8-jadrovému procesoru FX-8370 a v rýchlosti sa tak pozrime, či má jeho kúpa ešte význam a ako obstojí proti Intelu. Zároveň si bližšie predstavíme aj relatívne nový box chladič Wraith, ktorý AMD pribaľuje k niektorým procesorom.


AMD FX-8370 – Špecifikácie

 
Hneď na úvod treba férovo pripomenúť, že procesor FX-8370 nie je žiadnou novinkou a v septembri to budú 2 roky od jeho uvedenia. Na krátku dobu sa mi však nečakane dostal do rúk a keďže sa mi tu povaľuje ešte jeden starší AMD procesor a Intel procesor povedal som si prečo nie. Jeden krátky test neuškodí. Dnes to tak nebude podrobný rozbor architektúry, čipsetu a podobne. AM3+ platforma s čipovou sadou 990FX a južným mostíkom SB950 je poriadne stará (už viac ako 5 rokov) a rozoberaná bola na internete asi miliónkrát. Veľkú pozornosť tak budeme venovať až Zen procesorom.
 
Ak sa rozhodnete pre kúpu dnes testovaného procesora, pripravte si najmenej 180€, priemerná cena je o čosi vyššia. Procesor sa predáva v elegantnom čiernom balení, cez ktoré v plastovom blistri môžete vidieť priamo procesor. V balení sa ukrýva okrem neho aj nový stock chladič Wraith, tomu sa budem venovať neskôr.
 
  
 
Procesor FX-8370 síce už nie je vyrábaný modulárnou Bulldozer architektúrou, stále však nesie so sebou tieň tejto rozpačitej architektúry. V prípade FX-8370 však už hovoríme o Piledriver architektúre pričom jadra majú kódové označenie Vishera. Pre výkonné desktop procesory ide o to najmodernejšie čo AMD momentálne má v ponuke (ak nepočítame APU). Procesor je vyrábaný ešte 32nm procesom a jeho základný takt je pomerne vysoký – až 4000MHz. S Turbom dokonca poskočí najviac na 4300MHz. Procesor má odomknutý násobič a jeho ďalšie pretaktovanie je tak malina.
 
  
Porovnanie s FX-8150, ktorý je vpravo od FX-8370. Rozdiely nie sú žiadne
 
Hoci sa FX-8370 označuje ako 8-jadrový, vieme, že to tak celkom nie je pravda. Rovnako ako u Bulldozera aj Piledriver ešte uchováva modulárnu architektúru a 8 jadier je tak uložených do 4 modulov po 2 jadrá. Každý modul pritom zdieľa kľúčové prostriedky ako je L2 cache a FPU. Oproti Bulldozzeru však došlo ku kozmetickým zmenám ako napríklad k vylepšeniu plánovania procesov, pridaní inštrukčných sád a k vylepšeniu „Branch prediction“, ktorá by mala lepšie predpovedať poradie inštrukcií. Skrátka a dobre, je všeobecne známe a mnohými testami dokázané, že rozdiely medzi oboma architektúrami sú minimálne a rozdiel vo výkone na rovnakej frekvencii nie je ani 5%. Novšie Piledriver procesory tak ťažia najmä z vyšších pracovných frekvencií, v čom je majster model FX-9590 s Turbo taktom rovných 5GHz a šialeným TDP 220W.
 
Ako zobrazuje screenshot z programu CPU-Z, procesor má TDP 125W a patrí do patice AM3+. Ide zároveň o najvýkonnejší 125W AMD procesor. Jeho pracovné napätie je pomerne vysoké, až 1,4V. Každé jadro má k dispozícii L1 cache veľkú 16KB. Pre každý modul sú dostupné 2MB L2 cache a 8MB L3 cache. Procesor má integrovaný dvojkanálový pamäťový radič, ktorý podporuje oficiálne DDR3 pamäte s frekvenciou 1866MHz.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist